LAJMI I FUNDIT:

Kompania Mattel fillon garën e modës për veshjet e Barbie

Kompania Mattel fillon garën e modës për veshjet e Barbie

Barbie po merr trajtimin e një ylli me një seri të ardhshme të konkursit të dizajnit të modës.

Reklama

“Barbie Fashion Battle” do të ketë 12 stilistë që krijojnë veshje të reja dhe inovative për kukullën ikonike të lodrave. Projektuesit do të ndahen në dy “shtëpi të modës”, secila e udhëhequr nga ikonat në industrinë e modës.

Mattel, kompania e lodrave që qëndron pas Barbie, ka bashkëpunuar me Mission Control Media për të filluar projektin.

View this post on Instagram

A post shared by Barbie (@barbie)


Projektuesi fitues do të marrë një çmim monetar dhe mundësinë për të krijuar një koleksion të rrobave për Barbie. Tani për tani, është e paqartë se në cilin kanal televiziv ose platformë transmetimi shfaqja do të vihet në dispozicion.

Gjatë viteve, Barbie dhe Mattel kanë bashkëpunuar me një numër markash dhe dizajnerësh si Maison Margiela, Burberry dhe Ralph Lauren për të krijuar koleksione të kufizuara për kukullën e kudogjendur.

View this post on Instagram

A post shared by Barbie (@barbie)


“Për më shumë se 60 vjet, Barbie ka qenë shef kur bëhet fjalë për modën dhe ka shërbyer si muzë për një larmi stilistësh, shumë prej të cilëve vazhdojnë të dizajnojnë për të edhe sot”, tha Adam Bonnett, Prodhuesi Ekzekutiv i Mattel TV në një deklaratë.

“Tani, në partneritet me Mission Control Media, ‘Barbie Fashion Battle’ do t’i japë brezit të ardhshëm të dizenjatorëve mundësinë për të hartuar pamje të modës së lartë për Barbie”. /Telegrafi/