LAJMI I FUNDIT:

Kjo është mënyra më e mirë për të masazhuar skalpin për flokë të shëndoshë, eksperti jep paralajmërimin për furçat virale

Kjo është mënyra më e mirë për të masazhuar skalpin për flokë të shëndoshë, eksperti jep paralajmërimin për furçat virale

Një ekspert i flokëve dhe skalpit ka dhënë një paralajmërim për brushat masazhuese të kokës të cilat janë bërë virale në të gjithë internetin.

Informacioni u nda nga marka ikonë e kujdesit të flokëve “Philip Kingsley” në TikTok, të cilët kanë klinika me bazë si në qytetin e New Yorkut ashtu edhe në Londër që fokusohen në trajtimet në lidhje me shëndetin e kokës dhe humbjen e flokëve, shkruan DailyMail.


Glenn Lyons, Drejtor Klinik i Klinikës Trikologjike Philip Kingsley në Londër, shpjegoi se njerëzit duhet të përdoren me kujdes furçat e skalpit që janë bërë virale, pasi mund të jenë të dëmshme për flokët nëse përdoren në mënyrë të gabuar.

“Kërkimet e fundit sugjerojnë se masazhi i kokës ndihmon në përmirësimin e furnizimit me gjak dhe marrjen e lëndëve ushqyese në gjëndrën e flokëve”, deklaroi Lyons.

“Megjithatë, efeket janë minimale”, vazhdoi ai.

Lyons shpjegoi se kur marka përdor masazhe të kokës gjatë trajtimit në klinikën e tyre, ata shpesh e bëjnë këtë për t’u siguruar që cilido produkt në dorë të absorbohet siç duhet.

Ai tregoi gjithashtu se kur masazhoni lëkurën e kokës është e rëndësishme që kjo të bëhet në mënyrën e duhur.

Eksperti sugjeron që të masazhoni skalpin me majat e gishtave dhe këtë ta bëni në formë rrethore dhe ngadalë me kujdes të shtuar. Këtë duhet ta bëni për rreth pesë deri në shtatë minuta.

Lyons thotë se masazhi agresiv mund të shkaktojë dëme. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Zbulohen qytetet me erën më të mirë në Evropë. I pari është ndër më të vjetrit në botë

Zbulohen qytetet me erën më të mirë në Evropë. I pari është ndër më të vjetrit në botë

Çfarë të vizitosh
Si të bësh para: Ç'ju mësuan prindërit e pasur fëmijëve të tyre?

Si të bësh para: Ç'ju mësuan prindërit e pasur fëmijëve të tyre?

Lifestyle
Test psikologjik i Frojdit që ta njihni më mirë veten: Zbuloni brendinë e shpirtit tuaj!

Test psikologjik i Frojdit që ta njihni më mirë veten: Zbuloni brendinë e shpirtit tuaj!

Këshillë javore
Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

A e dini se...
Udhërrëfyes për seks oral: Çfarë duan femrat në të vërtetë

Udhërrëfyes për seks oral: Çfarë duan femrat në të vërtetë

Intimitet dhe Pasion
Rregullat e karmës që do t’jua ndryshojnë perspektivën për jetën

Rregullat e karmës që do t’jua ndryshojnë perspektivën për jetën

Këshilla Lifestyle
Kalo në kategori