LAJMI I FUNDIT:

Kina thotë se nuk mban anë në luftën e Ukrainës, por arrin marrëveshje të shumta me Rusinë

Kina thotë se nuk mban anë në luftën e Ukrainës, por arrin marrëveshje të shumta me Rusinë

Xi Jinping thotë se Pekini ka një pozicion të paanshëm në luftën e Ukrainës dhe se mbështet paqen dhe dialogun.

Reklama

Presidenti kinez ka fol në një konferencë për shtyp pas takimit me homologun rus. Vladimir Putin.

Ai tha se bisedimet me liderin e Kremlinit ishin “të hapura dhe miqësore”, raporton skynews.

Të dy udhëheqësit nënshkruan një sërë dokumentesh mbi një “bashkëpunim strategjik” pas bisedimeve “të suksesshme dhe konstruktive”.

Putin e cilësoi shumë të mirë takimin me liderin kinez ndërsa deklaroi se “Kina tani është partneri më i rëndësishëm ekonomik i Rusisë”.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta material. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Evropa
Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Evropa
Gjendje e jashtëzakonshme në New York pas përmbytjeve

Gjendje e jashtëzakonshme në New York pas përmbytjeve

Amerika
Kush është avokati që po e mbron Milan Radoiçiqin - ai dikur kishte punuar në Gjykatën e Pejës

Kush është avokati që po e mbron Milan Radoiçiqin - ai dikur kishte punuar në Gjykatën e Pejës

Serbia
Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Evropa
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Kalo në kategori