0Shares

Banka Qendrore Evropiane njoftoi se më 4 prill në qarkullim do të dalë kartëmonedhat e prej 50 eurove.

Kartëmonedhat e re është e katërta nga seria Evropa. Para saj ishin ato të 5, 10 dhe 20 eurove, të cilat tashmë janë në qarkullim, transmeton Telegrai. .

Kjo seri ka veçori të sigurisë së lartë, ndërsa ka një portret të Evropës – figurës nga mitologjia greke – që është edhe si hologram kur e shikoni në dritë.

Kartëmonedha e 50 eurove është më e shpeshta dhe paraqet 45 përqindëshin e parave në qarkullim. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)