LAJMI I FUNDIT:

Kështu duket tastiera e dorës e Logitech

Kështu duket tastiera e dorës e Logitech

Pamja e tastierës së lojërave cloud të Logitech është zbuluar disa javë pasi kompania la të kuptohet se ishte duke punuar në një pajisje të re.

Reklama

Logitech G dhe Tencent Games konfirmuan planet për një tastierë lojërash në dorë në fillim të këtij muaji, me këshilltarin e mirënjohur të Twitter Evan Blass duke postuar foto të konsolës që zbulojnë se ka qasje në Google Play Store, si dhe mbështetje për Xbox Cloud Gaming dhe Nvidia. Shërbimi GeForce Tani.

Logitech G Gaming Handheld ka përafërsisht të njëjtën madhësi me tastierën Switch të Nintendo, dhe madje përdor një ndërfaqe të ngjashme për të parë paraprakisht aplikacionet dhe lojërat. Një foto tregon aplikacionet Chrome dhe YouTube, si dhe ikonat Xbox, Nvidia dhe Steam. Pasi Blass postoi fotot, Logitech shpejt paraqiti një ankesë për të hequr fotot nga Twitter, duke “konfirmuar” vërtetësinë e pajisjes.

Qasja në Dyqanin e Google Play do të thotë që tastiera duhet të jetë në gjendje të ekzekutojë lojërat më të fundit celular dhe duhet të përqendrohet në lojërat cloud. Logitech nuk e përmendi kurrë mbështetjen për Android në fillim të këtij muaji, përkundrazi u fokusua në mbështetjen për shërbime të ndryshme të lojërave cloud.

Konsola e bardhë ka dy shkop analoge, një D-Pad, si dhe butonat Y, B, A dhe X. Ka gjithashtu katër butona përpara, një Logitech, buton home, menu dhe meny konteksti. Ai gjithashtu ka dy butona parakolp dhe dy këmbëza, ashtu si shumica e kontrollorëve modernë.

Është ende e paqartë se sa i madh është ekrani i tastierës Logitech, por një foto zbulon një buton të mundshëm për “heshtje” dhe një slot microSD për zgjerimin e memories.

Konsola e Logitech mund të jetë e para që do të përdorë platformën e re G3x të Qualcomm. I shpallur vitin e kaluar, çipi G3x është projektuar për konzollat e dorës si Steam Deck dhe Switch, dhe përmban një njësi GPU Adreno të aftë për të ekzekutuar lojërat më të fundit celular.

Deri më tani, vetëm pajisja e kompletit të zhvilluesve të Razer është parë duke përdorur G3x, e kompletuar me një ekran OLED 6.65 inç me një shpejtësi rifreskimi 120 Hz.

Logitech do të zbulojë konsolën më vonë këtë vit, dhe fotot u shfaqën disa muaj pasi Valve zbuloi Steam Deck-in e saj, i cili transformoi lojërat e PC-ve. Steam Deck mbështet shërbimet e lojërave cloud si Stadia dhe Xbox Cloud Gaming, por ka padyshim vend për një alternativë Android që mund të ekzekutojë lojëra cloud dhe nuk varet nga një telefon celular. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
Apple ka blerë startupin Mira që prodhon kufje me teknologji AR

Apple ka blerë startupin Mira që prodhon kufje me teknologji AR

Teknologji
Taksitë fluturuese në Izrael filluan me fluturime testuese për pasagjerët

Taksitë fluturuese në Izrael filluan me fluturime testuese për pasagjerët

Teknologji
WasteShark, roboti që pastron mbeturinat e plastikës në ujëra – mund të mbledhë 500 kilogramë mbeturina apo 22.700 shishe

WasteShark, roboti që pastron mbeturinat e plastikës në ujëra – mund të mbledhë 500 kilogramë mbeturina apo 22.700 shishe

Teknologji
Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Teknologji
Sistemi operativ iOS 17 prezantohet në eventin WWDC

Sistemi operativ iOS 17 prezantohet në eventin WWDC

Teknologji
Drejtori ekzekutiv i OpenAI sheh një rol 'të madh' nga ana e Izraelit për reduktimin e rreziqeve nga teknologjia e inteligjencës artificiale

Drejtori ekzekutiv i OpenAI sheh një rol 'të madh' nga ana e Izraelit për reduktimin e rreziqeve nga teknologjia e inteligjencës artificiale

Teknologji
Kalo në kategori