LAJMI I FUNDIT:

Këshilla për prerjen e flokëve sipas llojit të flokëve që keni

Këshilla për prerjen e flokëve sipas llojit të flokëve që keni

Erdhi koha për të marrë gjërat (dhe gërshërë) në duart tuaja.

Reklama

Nëse keni vendosur të preni flokët, disa këshilla vetëm se i kemi thënë dhe i gjeni duke klikuar këtu, transmeton Telegrafin.

Por, më poshtë gjeni këshilla bazuar në llojin e flokëve:

Lloji i flokëve të drejta dhe me onde

Nëse keni flokë të drejtë ose me onde, sugjerohet zbuta e flokëve tuaj së pari me një hekur të sheshtë. Edhe nëse flokët tuaj janë të drejtë, ju mund të keni një gungë, varet nga mënyra sesi keni fjetur ose diçka tjetër.

Ideja është që flokët të jenë të lëmuar dhe të thatë, në mënyrë që të mos formohen kreshta ose të mos tkurren flokët.

  • Ndani pjesën e përparme nga mbrapa.
  • Filloni në pjesën e prapme (duke punuar në seksione të vogla) dhe tregoni prerjen e skajeve që duken të pakta, të thata ose të brishta.
  • Lëvizni përpara, për t’u siguruar që ajo përputhet.
  • Nëse keni qenë në orar me prerjet e flokëve tuaj, duhet të hiqni vetëm gjysmë metri.

Llojet e flokëve me onde dhe natyralë

Flokët kaçurrelë janë pak më shumë falëse për sa kohë nuk e teproni.

  • Filloni me flokët tuaj në gjendjen e tij të thatë dhe natyrale.
  • Ndani flokët tuaj me kapëse në mënyrë që të mund të punoni.
  • Hilja është që të mos zgjasni ose tërhiqni kaçurrelën jashtë. Lëreni kaçurrelën formën që është, dhe prejeni nga pika më pak se gjysmë inç nga fundi.
  • Shkoni në kaçurrela, dhe nëse ka shtresa më të shkurtra me të cilat ndjeheni të pakënaquara, lërini të qeta, sepse ato mund të përzihen me pjesën tjetër të flokëve tuaja.

Lloji i flokëve të shkurtër

Kur bëhet fjalë për flokë më të shkurtër, rekomandohet fuqimisht të mos i prekni. Shkurtimet e shkurtra janë të vështira për t’u bërë për parukierët, le më fillestarët. Flokët më të gjatë janë më falës – ndërsa me një “bob”, nëse linja është e fikur, do të jetë i dukshëm.

Balluket

Nëse është duke arritur deri në pikën ku balluket tuaja po ju ngacmojnë çmendurisht, shkurtoni ato me kujdes shtesë pasi ballkuket janë korniza për fytyrën tuaj.

/Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Fustanet valëvitëse për çdo ditë: 10 kombinimet që do të vishni nga mëngjesi në mbrëmje

Fustanet valëvitëse për çdo ditë: 10 kombinimet që do të vishni nga mëngjesi në mbrëmje

Keshilla Modë
Kendall futi pardesynë poshtë fundit dhe në fakt duket mirë!

Kendall futi pardesynë poshtë fundit dhe në fakt duket mirë!

Moda
Konfuzioni i pasarelave: Pamja e ngjashme me Bella Hadid shkaktoi bujë në industrinë e modës

Konfuzioni i pasarelave: Pamja e ngjashme me Bella Hadid shkaktoi bujë në industrinë e modës

Moda
Femrat ndahen edhe nga mashkulli të cilin e dashurojnë thellësisht, por e bëjnë këtë me arsye

Femrat ndahen edhe nga mashkulli të cilin e dashurojnë thellësisht, por e bëjnë këtë me arsye

Këshilla dhe arsye
Java e 11-të e shtatzënisë: Bebja juaj mund të gogësijë, të thithë dhe të gëlltisë në mitër, kurse ju përgatiteni për urth

Java e 11-të e shtatzënisë: Bebja juaj mund të gogësijë, të thithë dhe të gëlltisë në mitër, kurse ju përgatiteni për urth

Shtatzëna
Yllka Brada prezanton koleksionin

Yllka Brada prezanton koleksionin "Unity" në 'Skopje Fashion Festival'

Femra
Kalo në kategori