LAJMI I FUNDIT:

BE i kërkon Facebook-ut të prononcohet lidhur me të dhënat personale

BE i kërkon Facebook-ut të prononcohet lidhur me të dhënat personale

Komisionerja e Bashkimit Evropian (BE) për Drejtësi dhe Mbrojtjen e Konsumatorit, Vera Jourova, kërkoi nga menaxhimi i kompanisë Facebook të prononcohet nëse ka patur keqpërdorim të të dhënave personale të përdoruesve evropianë të cilët janë mbledhur në mënyrë të pakontrolluar.

Jourova për gazetën gjermane Bild dam Sonntag, përcjell Telegrafi, deklaroi se një abuzim i tillë i të dhënave personale është absolutisht i papranueshëm.


Ajo shtoi se ky skandal është edhe një paralajmërim i llojit të vet për përdoruesit e rrjeteve sociale që të marrin në konsideratë mbrojtjen e të dhënave personale. Kërkesën me shkrim për t’u prononcuar, Jurova do t’ia nisë nesër Drejtoreshës Ekzekutive të Facebook-ut, Sheryl Sondberg.

Facebook kohën e fundit është gjetur në qendër të një skandali që përfshin përdorimin e të dhënave personale të rreth 50 milionë përdoruesve të rrjetit social të cilin e ka marrë Cambridge Analytics.

Skandalin për gazetën The Guardian, e zbulloi një ish bashkë-themelues i Cambridge Analytics, e cila në vitin 2016 ka punuar për fushatën zgjedhore të Presidentit amerikan, Donald Trump. Kompanitë janë akuzuar për mbledhjen e të dhënave në mënyrë të paligjshme nën maskën e një aplikacioni mashtrues. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë

"Kushdo mund të bëhet këngëtar" - ky është aplikacioni inteligjent që mund ta ndryshojë botën e muzikës

Teknologji
Facebook Messenger ka një lajm super, super të mirë

Facebook Messenger ka një lajm super, super të mirë

Teknologji
Rrjeti

Rrjeti "Find My Device" i Google më në fund është funksional, nuk ka më pajisje të humbura

Teknologji
Çipi më i mirë dhe jetëgjatësia e jashtëzakonshme e baterisë, vetëm disa nga specifikat e laptopit të ri MacBook nga Apple

Çipi më i mirë dhe jetëgjatësia e jashtëzakonshme e baterisë, vetëm disa nga specifikat e laptopit të ri MacBook nga Apple

Teknologji
Tani edhe mund të dëgjojë: Gemini i Google ka aftësi që

Tani edhe mund të dëgjojë: Gemini i Google ka aftësi që "të nxjerrë informacione" nga audiot

Teknologji
Ja çfarë do të thotë nëse në ekranin e telefonit tuaj ndizet një dritë e gjelbër ose portokalli

Ja çfarë do të thotë nëse në ekranin e telefonit tuaj ndizet një dritë e gjelbër ose portokalli

Teknologji
Kalo në kategori