LAJMI I FUNDIT:

Karteli i ri super-i-dhunshëm meksikan që ka lënë prapa dhe perandorinë e El Chapo-s

Karteli i ri super-i-dhunshëm meksikan që ka lënë prapa dhe perandorinë e El Chapo-s

Karteli i drogave ‘Jalisco New Generation’ raportohet tashmë si forca kryesore në luftën e pandalur të trafikut në Meksikë, anëtarët e së cilës kanë kryer akte të tmerrshme dhune teksa sigurojnë shpërndarjen e produkteve të tyre nëpër botë. Vitin që kaloi ata kishin varur 12 njerëz të vrarë nga një urë, në shenjë sinjali për rivalët.

Reklama

Kjo organizatë brutale është bërë një forcë më e madhe se vetë perandoria kriminale e El Chapo, pretendojnë ekspertët.

Jalisco New Generation (CJNG), është e drejtuar nga Nemesio “El Mencho” Oseguera Cervantes, një ish-aleat i Chapo, dhe vepron në 35 shtete të Meksikës, si dhe në Puerto Rico.

Në korrik autoritetet llogarisnin se banda kujdesej për trafikimin e një të tretës së të gjitha drogave që transportohen nga Meksika në SHBA.

Produktet e saj janë shitur gjithashtu në Evropë e Azi.

Analisti Dr Robert J Bunker, beson se karteli Sinaloa, i drejtuar tashmë nga bijtë e Chapo dhe ish-aleati partner Ismael “El Mayo” Zambada, tashmë vepron në hije të organizates së re kriminale.

Bunker tha për mediat: “Forcat federale meksikane të sigurisë janë shumë më të fuqishme sesa kartelat e drogave. Por çështja është se ato janë të shpërndara në të gjithë vendin kundër kriminalitetit dhe tashmë duhet t’i përgjigjen dhe rrezikut të përhapjes së pandemisë në Meksikë.”

“Prandaj CJNG aktualisht duket se është një forcë më e madhe sesa karteli Sinaloa në përgjithësi në Meksikë e jashtë saj.

“Megjithatë Sinaloa mbetet më e fortë në disa nga territoret e saj të vjetra si Culiacan e rajonet e saj”.

Në një video të muajit të shkuar anëtarë të grupit CJNG brohorisnin emrin e Menchos dhe shfaqnin armët e stilit ushtarak në një mjet të mundshëm propagande.

Pas zhurmës së shkaktuar nga pamjet, Alfonso Durazo, sekretari i sigurisë civile të vendit tha se asnjë grup kriminal nuk mund të konkurrojë forcat federale të sigurisë”.

Ndërsa Bunker tha për pamjet: “Video është e saktë. Ne kemi gjurmuar prej kohësh videot e propagandës së këtij karteli dhe shihet që skuadrat e tyre të vrasjes po bëhen më të sofistikuar në lidhje me pajisjet dhe stërvitjen”.

Një burrë i identifikuar vetëm si Francisco, thotë se ishte gënjyer të hynte në një kamp stërvitjeje të kartelit CJNG në malet e Guadalajara pasi i ofruan punë si roje sigurie.

Ai thotë se anëtarët e bandës ekzekutuan një burrë se nuk montoi korrektësisht një pistoletë.

Francisco thotë se më pas u detyrua të priste dorën e tij e ta hante.

“Duhet ta bëja, nuk kisha zgjidhje tjetër. Më kujtohet mirë frika, gjaku.” /TCH/

Në trend Botë

Më shumë
Ish-komandanti i NATO-s: Nëse admirali rus Sokolov është i vdekur, është oficeri më i lartë i marinës ruse i vrarë në luftime që nga Lufta e Dytë Botërore

Ish-komandanti i NATO-s: Nëse admirali rus Sokolov është i vdekur, është oficeri më i lartë i marinës ruse i vrarë në luftime që nga Lufta e Dytë Botërore

Evropa
Një ditë pas sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës, Vuçiq i 'jep llogari' ambasadorit rus Bocan-Kharchenko

Një ditë pas sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës, Vuçiq i 'jep llogari' ambasadorit rus Bocan-Kharchenko

Serbia
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Ukraina pretendon se ka vrarë komandantin e flotës ruse të Detit të Zi

Ukraina pretendon se ka vrarë komandantin e flotës ruse të Detit të Zi

Evropa
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Qindra kafka kafshësh nga Afrika u kapën në aeroportin e Parisit – vlerësohet se pas drogës dhe armëve, është njëri nga bizneset më fitimprurëse në botë

Qindra kafka kafshësh nga Afrika u kapën në aeroportin e Parisit – vlerësohet se pas drogës dhe armëve, është njëri nga bizneset më fitimprurëse në botë

Botë
Kalo në kategori