Mendoni që nëse hani bukë integrale apo pa gluten i bëni mirë organizmit tuaj?

Duket që nuk është edhe bash e vërtetë, ndërkaq një lloj krejtësisht tjetër i bukës pikërisht është më i mirë për shëndetin tonë, transmeton Telegrafi.

Së paku kështu mendon kardiokirurgu amerikan dr. Steven Gundry, i cili këshillon që të qëndrojmë sa më lart lektinave dhe proteinave të tjera bimore toksike, të cilat gjenden në drithëra dhe në produkte pa gluten.

Kur konsumojmë lektina ato shkaktojnë llojin e caktuar të luftës kimike në trupin tonë, por edhe reaksione përflakjeje të cilat çojnë në shtimin e peshës trupore dhe në probleme të tjera shëndetësore.

E po, çfarë të hamë?

Buka më e mirë është ajo nga mielli i bajameve, miellit të farave të kokosit, por pa drithëra. Lloji i këtillë i bukës është perfekt nëse dëshironi të ulni sheqerin në gjak. Dhe mund ta gatuani edhe vetë.

Kjo është receta:

⦁ 75 gramë miell kokosi,
⦁ 60 gramë liri të artë të bluar,
⦁ kokrra të plota,
⦁ 3 të bardhë të vezëve,
⦁ 3 vezë të mëdha,
⦁ 5 lugë vaj ulliri,
⦁ 1 qese pluhur për ëmbëlsira,
⦁ 140 ml ujë të nxehtë.

Përgatitja:

⦁ Nxehni furrën në 180 gradë.
⦁ Farat e lirit bluani.
⦁ Të gjithë përbërësit e thatë përzieni në një enë të vogël.
⦁ Në enën tjetër më të madhe përzieni me mikser vezët e plota dhe të bardhët.
⦁ Shtoni përbërësit e thatë dhe të gjitha bashkë përzieni me mikser.
⦁ Lini 5 deri 10 minuta që të dendësohet.
⦁ Qiteni në kallpë dhe piqeni 35 deri 40 minuta.

Ju bëftë mirë! /Telegrafi/