LAJMI I FUNDIT:

Kamberi i ftuar në “Radar”, flet për gjendjen e shqiptarëve në Luginë

Kamberi i ftuar në “Radar”, flet për gjendjen e shqiptarëve në Luginë

Deputeti i vetëm shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, në emisionin “Radar” në Radio Dukagjini foli për gjendjen e shqiptarëve në Luginë si dhe sfidat me të cilat përballen ata.

Ai tha se shqiptarët përballen me diskriminim sistematik, i cili është vendosur nga vitet e 90-ta me ardhjen e Sllobodan Millosheviqit në pushtet.


“Diskriminimi vazhdon edhe sot me trashëgimtarët e Millosheviqit. Pra, përballja jonë me pushtetin e egër të Serbisë dhe diskriminimin, nuk lë në asnjë moment hapësirë që të mendosh se mund të bëhet më mirë. Me Serbinë edhe mund të arrish marrëveshje, por problemi më i madh është se si t’i realizosh ato”, u shpreh Kamberi.

Kamberi: S’ka normalizim të raporteve Kosovë-Serbi nëse vazhdon diskriminimi i shqiptarëve në Luginë
Lexo po ashtu Kamberi: S’ka normalizim të raporteve Kosovë-Serbi nëse vazhdon diskriminimi i shqiptarëve në Luginë

Sipas tij, nëse bashkësia ndërkombëtare nuk ka monitorim të vazhdueshëm për respektimin e atyre marrëveshjeve që janë nënshkruar, Serbia gjithmonë gjen mënyra për t’iu shmangur obligimeve të veta.

“Duke qenë se bashkësia ndërkombëtare ka në fokus probleme më të mëdha se të drejtat e pakicave, në radhë të parë problemi i Kosovës e tash e kemi luftën në Ukrainë, të drejtat e njeriut si çështje disi është lënë anash”, tha tutje deputeti Kamberi.

Intervistën mund ta ndiqni edhe në kanalin e Radio Dukagjinit në YouTube.

Në trend Lajme

Më shumë
U tregua e ashpër ndaj Vuçiqit në Këshill të Sigurimit - reagime të shumta në mbështetje të përfaqësues së Maltës

U tregua e ashpër ndaj Vuçiqit në Këshill të Sigurimit - reagime të shumta në mbështetje të përfaqësues së Maltës

Lajme
Joseph: Supriza e KS-së ishte se Kosova dhe Rusia u pajtuan për rëndësinë e fushatës ajrore të NATO-s, Putin e ka hedhur Serbinë nën autobus

Joseph: Supriza e KS-së ishte se Kosova dhe Rusia u pajtuan për rëndësinë e fushatës ajrore të NATO-s, Putin e ka hedhur Serbinë nën autobus

Lajme
UP-ja pezullon nga puna profesorin Xhevat Krasniqi që dyshohet për ngacmim seksual

UP-ja pezullon nga puna profesorin Xhevat Krasniqi që dyshohet për ngacmim seksual

Lajme
Nënat e Srebrenicës falënderojnë presidenten Osmani: Një fjalim i tillë do të mbahet mend ndër breza

Nënat e Srebrenicës falënderojnë presidenten Osmani: Një fjalim i tillë do të mbahet mend ndër breza

Lajme
Haradinaj kërkon dorëheqjen e Qeverisë Kurti, pas publikimit të raportit nga DASH

Haradinaj kërkon dorëheqjen e Qeverisë Kurti, pas publikimit të raportit nga DASH

Lajme
​Raporti i DASh-it, opozita e vlerëson shqetësues, pushteti mohon ndërhyrjet në sistem të drejtësisë

​Raporti i DASh-it, opozita e vlerëson shqetësues, pushteti mohon ndërhyrjet në sistem të drejtësisë

Lajme
Kalo në kategori