LAJMI I FUNDIT:

Kafka e një dinosauri të zbuluar në Dakotën e Jugut pritet të shitet për 15 milionë dollarë

Kafka e një dinosauri të zbuluar në Dakotën e Jugut pritet të shitet për 15 milionë dollarë

Një kafkë e një dinosauri Tyrannosaurus Rex e zbuluar në Dakotën e Jugut pritet të shitet për 15 milionë dollarë ose më shumë në një ankand në Nju Jork muajin e ardhshëm, thanë zyrtarët e Sotheby’s të martën.

Fosili i kafkës prej 91 kilogramësh, me nofkën Maximus, do të shitet më 9 dhjetor nga një pronar që dëshiron të mbetet anonim, tha shtëpia e ankandit.


Kafka u gërmua në vitin 2020 dhe 2021 në Harding County, Dakota e Jugut, ku u gjetën skelete të tjera T. rex si Sue dhe Stan, sipas Cassandra Hatton, drejtuese e shkencës dhe kulturës popullore të Sotheby.

Ajo e quajti zonën “kryeqyteti botëror për T. Rexes”, raporton AP, transmeton Telegrafi.

A Tyrannosaurus rex skull excavated from Harding County, South Dakota, in 2020-2021, is on display at Sotheby's in New York City on Friday, Nov. 4, 2022. When auctioned in December, the auction house expects the dinosaur skull to sell for $15 to $25 million. (AP Photo/Ted Shaffrey)

Shumica e pjesës tjetër të mbetjeve të këtij T. Rex u shkatërruan me kalimin e kohës nga erozioni, por ekspertët e Sotheby’s thanë se kafka ishte një gjetje e madhe.

Hatton deklaroi: “Kur mendoni për këtë, më shumë njerëz mund të vendosin një kafkë në shtëpinë e tyre sesa njerëz që mund të vendosin një dinosaur të plotë”.

Cassandra Hatton, senior vice president, global head of department, Science & Popular Culture at Sotheby's, points at two large puncture holes likely from a fight with another dinosaur, on a Tyrannosaurus rex skull excavated from Harding County, South Dakota, in 2020-2021, in New York City on Friday, Nov. 4, 2022. When auctioned in December, the auction house expects the dinosaur skull to sell for $15 to $25 million. (AP Photo/Ted Shaffrey)

Fosili 2 metra i gjatë është rreth 76 milionë vjet i vjetër dhe ka ende shumicën e kockave të jashtme të kafkës dhe dhëmbëve të shumtë, thanë ekspertët e Sotheby.

Hatton tha se dy vrima të mëdha shpuese në kafkë janë dëshmi e një lufte të madhe, ndoshta me një tjetër T. Rex.

“Ne nuk e dimë se kjo është ajo që shkaktoi vdekjen e kësaj kafshe, por mund të themi se ajo pati një betejë të madhe gjatë jetës së saj”, tha ajo.

Shenjat në kafkë janë interesante për t’u studiuar “sepse ato na japin një ide se si ishte jeta gjatë periudhës së Kretakut”, tha Hatton. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Fun
Kali iku nga stalla dhe përfundoi në stacionin hekurudhor të Sydneyt: Priti me mirësjellje trenin pas vijës së verdhë

Kali iku nga stalla dhe përfundoi në stacionin hekurudhor të Sydneyt: Priti me mirësjellje trenin pas vijës së verdhë

Fun
Moment spektakolar: Qindra “pinguinë-foshnjë” që kërcejnë nga një shkëmb akulli 15 metra në Antarktidë për të notuar për herë të parë

Moment spektakolar: Qindra “pinguinë-foshnjë” që kërcejnë nga një shkëmb akulli 15 metra në Antarktidë për të notuar për herë të parë

Interesante
Ilustrimi që ju jep dhembje koke: Janë 12 pika, por është e pamundur t’i shihen të gjitha njëherësh

Ilustrimi që ju jep dhembje koke: Janë 12 pika, por është e pamundur t’i shihen të gjitha njëherësh

Interesante
Kampionati Kombëtar i Mjekrës dhe Mustaqeve thyen rekorde botërore

Kampionati Kombëtar i Mjekrës dhe Mustaqeve thyen rekorde botërore

Interesante
Vetëmbrojtje

Vetëmbrojtje

Kalo në kategori