LAJMI I FUNDIT:

Julian Assange fiton një ‘pushim’ të përkohshëm nga ekstradimi në SHBA

Julian Assange fiton një ‘pushim’ të përkohshëm nga ekstradimi në SHBA

Ekstradimi i themeluesit të WikiLeaks, Julian Assange në Shtetet e Bashkuara nga Britania u pezullua të martën, pasi Gjykata e Lartë e Londrës tha se SHBA duhet të sigurojë garanci se ai nuk do të përballet me dënimin me vdekje, shkruan Reuters.

Prokurorët amerikanë po kërkojnë të gjykojnë Assange, 52-vjeç, për 18 akuza, të gjitha të përjashtuara sipas Aktit të spiunazhit, për publikimin e profilit të lartë nga WikiLeaks të të dhënave konfidenciale të ushtrisë amerikane dhe kabllogrameve diplomatike, transmeton Telegrafi.


Avokatët e Assange në shkurt kërkuan leje për të kundërshtuar miratimin e Britanisë për ekstradimin e tij, pjesë e një beteje ligjore më shumë se 13-vjeçare në gjykatat angleze.

Në vendimin e tyre, dy gjyqtarë të lartë thanë se ai kishte një perspektivë reale për të apeluar me sukses ekstradimin për një sërë arsyesh.

Gjykata tha në vendimin e saj me shkrim se Assange me siguri nuk do të kishte të drejtë të mbështetej në të drejtën e Amendamentit të Parë për fjalën e lirë si një shtetas jo-amerikan dhe se, ndërsa asnjë nga akuzat ekzistuese nuk kishte dënim me vdekje, dhe se ai më vonë mund të akuzohej për një vepër penale si tradhëtia, që do të thotë se do të ishte i paligjshëm ekstradimi i tij.

Gjykatësit thanë se Assange kishte vënë në dukje një koment të ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, i cili tha në vitin 2010, kur diskutonte për WikiLeaks, se “unë mendoj se duhet të ketë si një dënim me vdekje apo diçka tjetër”.

Rasti i tij ishte të paktën i diskutueshëm, u tha në vendim, duke përmendur “thirrjet për vendosjen e dënimit me vdekje nga politikanë kryesorë dhe figura të tjera publike”.

Nëse garancitë e SHBA-së nuk do të dilnin deri më 16 prill, atëherë Assange do t’i jepej leja për të apeluar, thuhej në vendim.

Një seancë tjetër dëgjimore është caktuar për 20 maj, që do të thotë se ekstradimi i tij – për të cilin ekipi i tij tha se mund të ishte i afërt në varësi të vendimit – është lënë në pritje. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
“Pse nuk ke para”, babai gjunjëzohet para së bijës se nuk i blen dot një iPhone

“Pse nuk ke para”, babai gjunjëzohet para së bijës se nuk i blen dot një iPhone

Azia
Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Veshi një kostum special dhe lejoi anakondan ta gëlltiste - gjërat shumë shpejt u përkeqësuan

Amerika Latine
Majmunët “pushtuan” një qytet tajlandez

Majmunët “pushtuan” një qytet tajlandez

Azia
Pas miratimit të rezolutës që njeh gjenocidin në Srebrenicë, Dodik thotë se serbët do të shkëputen nga Bosnja

Pas miratimit të rezolutës që njeh gjenocidin në Srebrenicë, Dodik thotë se serbët do të shkëputen nga Bosnja

Bosnja
Helikopteri i “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Helikopteri i “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Botë
Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën - ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Aeroplani X që mund të revolucionarizojë luftën - ai do të pilotohet nga distanca, por nuk do të përdoret për fushëbeteja

Botë
Kalo në kategori