LAJMI I FUNDIT:

JP Morgan: Bitcoin nuk është më ai biznesi fitimprurës që njihnim

JP Morgan: Bitcoin nuk është më ai biznesi fitimprurës që njihnim

Kostoja mesatare e prodhimit të një kriptovalute Bitcoin në mbarë botën ishte 4,060 dollarë në tre mujorin e katërt të vitit 2018, ndërsa aktualisht vlera një Bitcoin sillet me rreth 3,600 dollarë dhe nuk është më ai biznesi fitimprurës për gërmuesit e kriptovalutave.

Sipas analistëve të JP Morgan Chase, bankës më të madhe për investime, rënia e vlerës nga 6,500 në nivelin 4,000 dollarë ka shtyrë gërmuesit e kriptovalutave drejt rezultateve negative financiare në çdo rajon me përjashtim në Kinës, përcjell Telegrafi.

Për gërmuesit “low-cost” që gjenden Kinë, prodhimi i një Bitcoini kushton 2,400 dollarë dhe kjo vjen për arsye se ata kanë marrëveshje me gjeneruesit e energjisë elektrike, si shkrirësit e aluminit të cilët duan të shesë sasinë e energjisë së tepërt.

Elektriciteti është kostoja më e madhe për gërmuesit e kriptovalutave të cilët mbajnë në funksion konfigurime masive kompjuterësh për të përpunuar blloqet e Bitcoinit.

Si rezultat nëse kostoja e Bitcoin qëndron siç është apo bie më tutje, gërmuesit me kosto të larta do të detyrohen të tërhiqen nga tregu, ndërsa gërmuesit në vende me kosto të lartë elektriciteti largohen nga tregu dhe mbeten vetëm ato kinezë, atëherë kostoja për gërmimit monedhës do të bjerë në 1,260 dollarë. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Shijo 3 ditë të mrekullueshme në Stamboll për vetëm 99 euro

Shijo 3 ditë të mrekullueshme në Stamboll për vetëm 99 euro

Kompania Turistike Shpejtimi
Më pak se 24 orë nga samiti më i madh madh i BNj në Kosovë “PowerToHR”

Më pak se 24 orë nga samiti më i madh madh i BNj në Kosovë “PowerToHR”

powertohr
Zgjidhe problemin e prishjeve për 3 euro në muaj me Hausmeister

Zgjidhe problemin e prishjeve për 3 euro në muaj me Hausmeister

Hausmeister
30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme dhe kjo me çmime më të lira në treg

30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme dhe kjo me çmime më të lira në treg

Petrol Company
Themelohet Fintech Kosova, pioniere në revolucionin e teknologjisë financiare në Kosovë

Themelohet Fintech Kosova, pioniere në revolucionin e teknologjisë financiare në Kosovë

Ekonomi
Rrëfimi i punëtorëve që erdhën nga Bangladeshi: Jeta në Kosovë është shumë e mirë

Rrëfimi i punëtorëve që erdhën nga Bangladeshi: Jeta në Kosovë është shumë e mirë

Ekonomi
Kalo në kategori