LAJMI I FUNDIT:

Joga për fillestarë: 30 minuta në ditë dhe do të rilindni!

Joga për fillestarë: 30 minuta në ditë dhe do të rilindni!

Mësoni jogën për fillestarë

Joga është një ndër treningët më të adhuruar të shumicës së popullatës, mirëpo te ne nuk është edhe aq aktuale. Mirëpo, kur të shini se si mund t’ju ndihmojë, menjëherë do t’ia filloni treningut.


Çdo qëndrim joga duhet të kryhet në mënyrë komode dhe pa e sforcuar trupin.

Përse është mirë ta praktikoni jogën?

1. Liron nga stresi

Me djersitje, përqendrim dhe frymëmarrje të drejtë do të shkarkoni mendimet tuaja dhe do të arrini që të ndiheni më pozitivë.

2. Përmirëson gjumin

3. Çliron muskujt e tendosur

Të gjithë ata të cilët rrinë ulur tërë ditën në zyrë, duhet ta përfshijnë jogën në rutinën javore.

4. Na kthen fokusimin.

5. Seks më i mirë

Kjo shkathtësi e lashtë kombinon fiziologjinë dhe filozofinë, ndërkaq nëse gjithë atë që e keni mësuar gjatë jogës e aplikoni në dhomën e gjumit, pak ushtrime do t’ju bëjnë më të shkathtë në krevat! – transmeton Telegrafi.

Çfarë është e nevojshme për ushtrim joge?

◘  vullneti dhe vendosmëria që të bëni diçka të mirë për veten;

◘ tri herë në javë nga së paku 30 minuta t’ia përkushtoni vetëm jogës;

◘ jo më shumë se dy metra katrorë lokal të lirë për ushtrime;

◘ shtrojë nga çfarëdo materiali;

◘ gardërobë e rehatshme,

◘ një shishe ujë.

Shikojeni videot në të cilat janë treguar ushtrimet fillestare:

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

A e dini se...
Gjëja e parë që shihni në foto zbulon të vërtetën për ju: Deri tani testi më i saktë i personalitetit

Gjëja e parë që shihni në foto zbulon të vërtetën për ju: Deri tani testi më i saktë i personalitetit

Lifestyle
Pse disa njerëz nuk e gjejnë dot dashurinë e vërtetë? Shkenca jep disa arsye

Pse disa njerëz nuk e gjejnë dot dashurinë e vërtetë? Shkenca jep disa arsye

Këshilla Lifestyle
“Data më tragjike” në historinë njerëzore po afron - në këtë ditë ngjarjet e errëta përsëriten me shekuj

“Data më tragjike” në historinë njerëzore po afron - në këtë ditë ngjarjet e errëta përsëriten me shekuj

A e dini se...
Tre hapa për të parandaluar qenin tuaj të qëndroj nën këmbë kur punon nga distanca

Tre hapa për të parandaluar qenin tuaj të qëndroj nën këmbë kur punon nga distanca

Kërshëri
Burri hasi në një gur varri me një kod QR - kur e skanoi nuk mund ta imagjinonte se çfarë pa

Burri hasi në një gur varri me një kod QR - kur e skanoi nuk mund ta imagjinonte se çfarë pa

A e dini se...
Kalo në kategori