Një transmetues japonez ndezi një alarm të rremë në gadishullin Korean sot duke raportuar gabimisht një lëshim të raketave të Koresë së Veriut.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, alarmi i lajmeve i NHK pretendoi se një raketë kishte rënë në Oqeanin Paqësor 1.200 milje Hokkaido, Japoni.

Një informatë e tillë dukej se po konfirmonte frikën e një “befasie për Krishtlindje” nga Koreja e Veriut, për të cilën Pyongyang kishte paralajmëruar më parë.

Por rrjeti japonez mohoi lajmin vetëm 23 minuta më vonë.

Alarmi i pasaktë thuhet u dërgua 22 minuta pas mesnatës së kaluar në Japoni, përkatësisht orët e para të së premtes në mëngjes, sipas kohës lokale.

Kështu, 45 minuta pas mesnatës, një tjetër mesazh u shfaq në faqen e internetit të NHK për të thënë se raporti i një lëshimi të raketave ishte i gabuar.

Arsyeja e gabimit ishte e paqartë, por diplomatët dhe media kishin qenë në gatishmëri pas paralajmërimeve të Pyongyang për një ‘dhuratë’ të Krishtlindjes për Amerikën.

Megjithatë, Vipin Narang, një profesor i studimeve të sigurisë ka tërhequr vërejtjen për alarme të tilla, duke thënë se për rreziqet e një alarmi të rremë mund të shkojnë deri në sjelljen e një lufte.

“Në këtë moment të veçantë, një alarm i rremë si ky mund të fillojë një luftë. Imagjinoni që Presidenti Trump të reagonte duke parë një alarm të tillë”, ka thënë ai.

Alarmi i rremë ishte gabimi i dytë i tillë i NHK pasi transmetuesi raportoi më parë një lëshim të raketave balistike të Koresë së Veriut në janar të vitit 2018. /Telegrafi/