LAJMI I FUNDIT:

Italia shkon në zgjedhje të përgjithshme në shtator

Italia shkon në zgjedhje të përgjithshme në shtator

Italia do të mbajë zgjedhje të përgjithshme këtë vjeshtë pasi presidenti Sergio Mattarella shpërndau zyrtarisht parlamentin.

Reklama

Vendimi erdhi pasi kryeministri Mario Draghi dha dorëzoi dorëheqjen e tij si rezultat i aleatëve kyç të koalicionit të krahut të djathtë që bojkotuan një votëbesimi, transmeton Telegrafi.

Draghi, një ekonomist dhe ish-presidenti i Bankës Qendrore Evropian, do të vazhdojë të udhëheqë një qeveri të përkohshme.

Mario Draghi jep dorëheqje pas shpërbërjes së koalicionit italian
Lexo po ashtu Mario Draghi jep dorëheqje pas shpërbërjes së koalicionit italian

Zgjedhjet – që do të zhvillohen më 25 shtator – do të jenë të dytat në Itali në katër vjet.

“Qeveria ka dhënë dorëheqjen e saj. Falënderova Mario Draghin dhe ministrat për angazhimin e tyre gjatë këtyre 18 muajve”, tha Mattarella të enjten në Pallatin Quirinale.

“Qeveria po përballet me kufizime në aktivitetet e saj, por ka mjetet për të operuar në këto muaj para se të vijë ekzekutivi i ri”. /Telegrafi/