LAJMI I FUNDIT:

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence do të kandidojë për president të SHBA-së

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence do të kandidojë për president të SHBA-së

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, republikani Mike Pence, i cili shkaktoi zemërimin e Donald Trumpit duke refuzuar të mbështesë përpjekjet për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020, do të hyjë në garën presidenciale të vitit 2024 kundër ish-shefit të tij më 7 qershor, thanë dy burime të njohura me situatën reuters.

Reklama

Pence do të nisë fushatën me një video dhe një fjalim në shtetin e Iowas, thanë burimet.

Një konservator social i vendosur që qëndroi pranë Trumpit gjatë gjithë kohës në zyrën e tij, Pence është distancuar gjithnjë e më shumë nga ish-presidenti republikan që nga humbja e zgjedhjeve, duke thënë se inkurajimi i rebelëve për të sulmuar Kongresin amerikan më 6 janar të vitit 2021, rrezikohet ai dhe familja e tij.

Më 1 qershor, mesatarja e sondazheve të Pence në fushën republikane ishte më pak se 4 për qind, krahasuar me 53 për qind të Donald Trump, sipas një mesatare të sondazheve të RealClearPolitics.

Pence ka vazhduar të përqafojë shumë nga politikat e Trumpit, ndërkohë që e portretizon veten si një alternativë e paanshme dhe e orientuar nga konsensusi.

Ai gjithashtu i ka bërë thirrje më drejtpërdrejt komunitetit të krishterë ungjillor, pasi ka kaluar kohë të konsiderueshme në muajt e fundit duke vizituar mega-kisha anembanë vendit.

Ron DeSantis tregon arsyen se pse po kandidon për president të SHBA-së
Lexo po ashtu Ron DeSantis tregon arsyen se pse po kandidon për president të SHBA-së

Suksesi i fushatës do të varet nga fakti nëse mund të tërheqë mjaftueshëm mbështetës të politikave të Trumpit, të cilët janë të përjashtuar nga retorika dhe sjellja e ish-presidentit për të ndërtuar një koalicion të qëndrueshëm.

Pence – një ish-guvernator i Indianës dhe një herë udhëheqës partie në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA – do të testojë gjithashtu oreksin e votuesve për një republikan në një parti ku votuesit janë kthyer gjithnjë e më shumë te të huajt.

Ndryshe, Guvernatori i Floridës dhe republikani, Ron DeSantis ka konfirmuar zyrtarisht se do të kandidojë për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Para aksidentit fatal, shoferi i autobusit të djegur në Venedik kishte postuar një fotografi

Para aksidentit fatal, shoferi i autobusit të djegur në Venedik kishte postuar një fotografi

Evropa
Kaos në Dhomën e Përfaqësuesve, shkarkimin e kryetarit e kërkoi republikani besnik i Trumpit

Kaos në Dhomën e Përfaqësuesve, shkarkimin e kryetarit e kërkoi republikani besnik i Trumpit

Amerika

"Teorema e Pitagorës" gjendet në një pllakë balte 1000 vjet më e vjetër se Pitagora

Botë
Ministria britanike e Mbrojtjes: Rusët me shumë gjasë kanë rrëzuar një nga aeroplanët e tyre në Ukrainë

Ministria britanike e Mbrojtjes: Rusët me shumë gjasë kanë rrëzuar një nga aeroplanët e tyre në Ukrainë

Evropa
“Ka shumë të vdekur”, fjalët e para të zjarrfikësve që arritën në vendin ku u aksidentua autobusi në Venedik - që humbën jetën 21 persona

“Ka shumë të vdekur”, fjalët e para të zjarrfikësve që arritën në vendin ku u aksidentua autobusi në Venedik - që humbën jetën 21 persona

Evropa
Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Evropa
Kalo në kategori