LAJMI I FUNDIT:

Ish-sekretari i NATO-s: Ndikimi rus në Ballkan duhet të luftohet, s’duhet lejuar kthimi i dhunës i viteve ’90-të në Kosovë

Ish-sekretari i NATO-s: Ndikimi rus në Ballkan duhet të luftohet, s’duhet lejuar kthimi i dhunës i viteve ’90-të në Kosovë

Ish- Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Lordi George Robertson, e ka të varur në zyrën e tij një pikturë të dhuruar nga fëmijët e Poklekut të Drenasit.

Në të janë të paraqitura disa lule mbi eshtrat e trupave të vrarë në këtë fshat gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Atë pikturë, ai thotë se ia rekomandon ta sheh kushdo që e viziton zyrën e tij në parlamentin britanik.


Për krimin që kishte ndodhur në Poklek, për përjetimet e asaj kohe si njeri me ndikim, për vizionin për një Kosovë multietnike, dhe për shumëçka tjetër që ka të bëjë me sigurinë rajonale e gjithëbotërore, Robertson flet në një intervistë  në KallxoPërnime.

Pas dhunës së tmerrshme të ushtruar nga ushtria e Millosheviqit dhe paraushtarakët serbë, ai thotë se do të ishte e pamundur të pritej që në Kosovë të krijohej një Zvicër apo Skoci brenda natës.

I ardhur në Kosovë në shënim të 25-vjetorit të çlirimit, Robertson gjatë intervistës ka folur për rastin e Banjskës, me ç’rast ka kërkuar nga komuniteti ndërkombëtar t’i dënojë aktet e tilla dhe në asnjë mënyrë të mos lejojë kthimin e dhunës së viteve të 90-ta, qoftë në veri të Kosovës, qoftë në Serbi, qoftë në Republikën Sërpska.

Ai ka përkujtuar se pas luftës në Kosovë ka pasur shumë hakmarrje e dhunë, por ka thënë se pajtimi është e vetmja zgjidhje në këso raste. Si shembull ka marrë rastin e Irlandës së Veriut, kur Mbretëresha tashmë e ndjerë [Elizabeth II] ka shtrënguar duart me Martin McGuinness, me njeriun që kishte qenë komandant i IRA-s, kur IRA tentoi ta vriste kryeministren e Mbretërisë së Bashkuar, Margaret Thatcher.

Robertson ka folur edhe për figurat politike me ndikim në Kosovë me të cilët ka pasur kontakte pas luftës.

Ish-presidentin e ndjerë, Ibrahim Rugova, e ka cilësuar si njeri që kishte dinjitet dhe të pa mëkat. Ish-kryeministrin, Bajram Rexhepi [i ndjerë], e ka kujtuar si person të këndshëm, të qetë dhe serioz.

Për Hashim Thaçin ka thënë se është “lider i lindur” që mbase një ditë mund të kthehet sërish në skenë. Një vlerësim pozitiv e ka dhënë edhe për Agim Çekun, përderisa ka folur edhe për natyrën e Carla Del Pontes.

Ish-sekretari i Mbrojtjes në kohën kur qeveria britanike është drejtuar nga Tony Blair, e ka pranuar se NATO është vonuar në intervenim në Bosnjë e Hercegovinë, për sa kohë që ka shprehur qëndrimin edhe rreth luftës në Ukrainë.

Ai ka thënë haptas se Ukrainës po i ndihmohet ushtarakisht, por Britania e Madhe nuk dëshiron një Luftë të Tretë Botërore mes NATO-s dhe Federatës Ruse.

“Po mundohemi të shmangim një luftë të tillë”, ka thënë ai.

Robertson ndër tjera ka folur edhe për rrezikun që i kanoset Ballkanit dhe jo vetëm, nga propaganda dhe dezinformimi nga Rusia.

Intervista e plotë KALLXO.

Në trend Lajme

Më shumë
Kolonelja e Policisë Serbe: Daçiq gaboi - nuk është akt terrorist vrasja e policit serb nga Faton Hajrizi

Kolonelja e Policisë Serbe: Daçiq gaboi - nuk është akt terrorist vrasja e policit serb nga Faton Hajrizi

Siguri
“Protesta e paralajmëruar e ambientalistëve serbë kundër Scholz dhe Faton Hajrizi”, Agim Musliu ngre pikëpyetje mbi ngjarjet në Lloznica të Serbisë

“Protesta e paralajmëruar e ambientalistëve serbë kundër Scholz dhe Faton Hajrizi”, Agim Musliu ngre pikëpyetje mbi ngjarjet në Lloznica të Serbisë

Lajme
Policia e Kosovës ndalon një person, dyshohet se ka ndihmuar Faton Hajrizin pas arratisjes

Policia e Kosovës ndalon një person, dyshohet se ka ndihmuar Faton Hajrizin pas arratisjes

Drejtësi
Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në

Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në "TikTok" mori mbi gjysmë milionë klikime

Lajme
Zafir Berisha ngre dyshime lidhur me vrasjen e Faton Hajrizit - publikon foto

Zafir Berisha ngre dyshime lidhur me vrasjen e Faton Hajrizit - publikon foto

Lajme
Analisti Islami: A e shfrytëzoi Serbia rastin e Faton Hajrizit që ta heshtë kancelarin gjerman për Radoçiqin?

Analisti Islami: A e shfrytëzoi Serbia rastin e Faton Hajrizit që ta heshtë kancelarin gjerman për Radoçiqin?

Lajme
Kalo në kategori