Iraku ka arrestuar militantin e Shtetit Islamik, i cili organizoi një shpërthim vetëvrasës në Bagdad në vitin 2016, i cili vrau 300 njerëz.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Ghazwan al-Zawbaee u kap në një “operacion inteligjence jashtë vendit”, njoftoi kryeministri Mustafa al-Kadhimi.

Ai akuzoi shtetasin irakian se ishte “fajtori kryesor prapa mizorisë Karrada dhe shumë të tjerave”.

Sulmi në rrethin Karrada ishte bombardimi më vdekjeprurës i vetëm në Irak që nga pushtimi i udhëhequr nga SHBA në vitin 2003.

Një kamion i mbushur me eksploziv u hodh pranë një qendre tregtare të mbushur me njerëz, ku njerëzit po shijonin një natë jashtë pasi kishin “prishur” agjërimet e tyre të përditshme për muajin e shenjtë islamik të Ramazanit.

Shumë nga viktimat u vranë nga një zjarr që goditi ndërtesën pas shpërthimit të bombës.

Kryeministri nuk tha se ku ishte kapur, por dy zyrtarë të inteligjencës irakiane i thanë Associated Press se operacioni u krye nga forcat irakiane me bashkëpunimin e një vendi fqinj pa emër, dhe se ai u transportua në Irak dy ditë më parë.

Ndërkohë zëdhënësi i forcave irakiane të sigurisë, gjenerali Yehia Rasool, postoi në Twitter fotografi që tregonin një burrë me sy të lidhur ulur pranë dy rojeve të armatosur në një aeroplan transporti ushtarak.

Gjenerali pretendoi se përveç mbikëqyrjes së sulmit në Karrada, Zawbaee ishte prapa një sërë bombardimesh të tjera vdekjeprurëse në Bagdad dhe provinca të tjera në 2016 dhe 2017. /Telegrafi/