LAJMI I FUNDIT:

iPhone 13 me funksionin e telefonit satelitor – mund të bëni thirrje dhe të dërgoni mesazhe edhe kur nuk keni rrjet

iPhone 13 me funksionin e telefonit satelitor – mund të bëni thirrje dhe të dërgoni mesazhe edhe kur nuk keni rrjet

Telefoni i ri inteligjent nga Apple thuhet se do të ketë një veçori krejtësisht të re, sipas informacioneve të rrjedhura.

Brenda pak javësh, Apple do të prezantojë gjeneratën e re të telefonave inteligjentë, iPhone 13, dhe deri më tani zërat për celularin e ri vështirë se kanë ‘rrëzuar’ dikë me të performancat e tyre.

Por ajo që analisti zakonisht i mirëinformuar Ming-Chi Kuo tani raportoi, megjithatë, tani po shkakton mjaft “trazira”.

Pra iPhone më i ri i Apple do të ofrojë teknologji që e lejon atë të lidhet me satelitët, duke lejuar përdoruesit të bëjnë thirrje dhe të dërgojnë mesazhe kur ata janë jashtë rrezes së rrjetit 4G ose 5G, sipas një raporti të ri analistësh.

Pra celulari duhet të ketë funksione të telefonit satelitor.

Informacioni vjen nga një njoftim i dërguar nga Kuo për investitorët.

Në përputhje me rrethanat, iPhone duhet të jetë në gjendje të lidhet me satelitët në orbitën e ulët të tokës (LEO).

Kjo do të thotë që thirrjet ose SMS mund të bëhen larg nga një rrjet 4G ose 5G.

Sipas analistit, telefoni do të ketë një çip të personalizuar të bazës Qualcomm X60 që mbështet komunikimet satelitore.

Prodhuesit e tjerë të telefonave inteligjentë duan të presin deri në vitin 2022 para se të integrohet çipi.

Për të realizuar këtë veçori, Qualcomm dyshohet se ka punuar me operatorin e rrjetit të komunikimeve satelitore Globestar.

Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që çdo përdorues i iPhone mund të përdorë rrjetin satelitor automatikisht dhe pa pagesë; operatori përkatës i rrjetit duhet të mbështesë Globestar për këtë.

Sipas Kuo, Apple krijoi ekipin e vet të komunikimit satelitor për projektin.

Aktualisht është duke u eksploruar nëse teknologjia mund të integrohet edhe në pajisje të tjera në kompani. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
Elon Musk po krijon një rival të Gmail të quajtur 'XMail'?

Elon Musk po krijon një rival të Gmail të quajtur 'XMail'?

Teknologji
Samsung po zbulon unazën Galaxy në Kongresin Botëror të Telefonave i cili do mbahet në Spanjë

Samsung po zbulon unazën Galaxy në Kongresin Botëror të Telefonave i cili do mbahet në Spanjë

Teknologji
Thashethemet thonë se kamera e iPhone 16 do t'i ngjasojë logos së Google Play Store

Thashethemet thonë se kamera e iPhone 16 do t'i ngjasojë logos së Google Play Store

Teknologji
WhatsApp prezanton veçori të reja të formatimit të tekstit

WhatsApp prezanton veçori të reja të formatimit të tekstit

Teknologji
Njeriu më i pasur i Azisë po ndërton versionin personal të ChatGPT

Njeriu më i pasur i Azisë po ndërton versionin personal të ChatGPT

Teknologji
Fshini këto aplikacione nga telefoni përpara se t'i shpenzojnë të gjitha paratë nga llogaritë e juaja bankare

Fshini këto aplikacione nga telefoni përpara se t'i shpenzojnë të gjitha paratë nga llogaritë e juaja bankare

Këshilla Teknologjike
Kalo në kategori