LAJMI I FUNDIT:

Inflacioni në shtator 8.1 për qind, niveli më i lartë në 24 vite në Shqipëri

Inflacioni në shtator 8.1 për qind, niveli më i lartë në 24 vite në Shqipëri
Foto: Arkiv/Ilustrim

Inflacioni në muajin shtator shënoi 8.1 për qind në Shqipëri, niveli më i lartë në 24 vitet që nga dhjetori i vitit 1998.

Reklama

Instituti i statistikave INSTAT raportoi sot një vit më parë ky ndryshim ishte 2.5 për qind. Ndryshimi mujor i indeksit të çmimeve të konsumit në muajin shtator 2022, krahasuar me gusht 2022 është 0.6 për qind.

Rritja vjetore e çmimeve në muajin shtator është ndikuar kryesisht nga grupi “Ushqime dhe pije joalkoolike” me një rritje prej 4.91 pikë përqindje, pasuar nga grupi “Transporti” me 0.99 pikë përqindje.

Çmimet e grupit “Qira, ujë, lëndë djegëse dhe energji” janë rritur me 0.64 pikë përqindje. Çmimet e grupit “Mobilje, pajisje shtëpie dhe mirëmbajtje e shtëpisë” janë rritur me 0.41 pikë përqindje.

Çmimet e grupit “Pije alkoolike dhe duhan” janë rritur me 0.32 pikë përqindje. Çmimet e grupit “Hotele, kafene dhe restorante” kanë kontribuar me 0.28 pikë përqindje. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Rama flet nga Bratislava: Ushtria serbe në kufij me Kosovën ka zero fuqi

Rama flet nga Bratislava: Ushtria serbe në kufij me Kosovën ka zero fuqi

Lajme
Serbët vazhdojnë protestat në Zveçan, Leposaviq e Zubin Potok

Serbët vazhdojnë protestat në Zveçan, Leposaviq e Zubin Potok

Lajme
Abazi për zhvillimet në veri: Po krijohet klimë që në zgjedhjet e ardhshme viktima Kurti të dal më i votuari

Abazi për zhvillimet në veri: Po krijohet klimë që në zgjedhjet e ardhshme viktima Kurti të dal më i votuari

Lajme
Arrestohen dy serbë në veri – policia u gjeti dhe konfiskoi armë, flamuj serb e emblema nacionaliste

Arrestohen dy serbë në veri – policia u gjeti dhe konfiskoi armë, flamuj serb e emblema nacionaliste

Kronika e Zezë
Kurti arrin në Bratisllavë, pritet të flas për të ardhmen e Kosovës

Kurti arrin në Bratisllavë, pritet të flas për të ardhmen e Kosovës

Lajme
Situata në veri, Kurti sot mban takim me Borrellin dhe Lajçakun në Bratisllavë

Situata në veri, Kurti sot mban takim me Borrellin dhe Lajçakun në Bratisllavë

Lajme
Kalo në kategori