I shfaqur shkurtimisht në disa raste, më në fund po vjen Huracan Sterrato. Duke u bazuar në një deklaratë për shtyp në lidhje me rezultatet më të mira të Lamborghini në tremujorin e tretë, janë edhe lajmet për afrimin e ardhjes së superveturës.

Reklama

Sterrato është dizajnuar si një “version për të gjitha terrenet” dhe do të ketë premierë në Art Basel në Miami, i planifikuar të zhvillohet në 1-3 dhjetor. Është e paqartë nëse debutimi në internet është programuar për në fund të këtij muaji apo do të presim deri në shfaqjen e artit në Miami Beach.

Huracan Sterrato është interesant për disa arsye. Jo vetëm që është një version aventuresk i superveturës V10 me aspirim natyral, por është gjithashtu modeli i fundit i Lamborghini që ka një motor me djegie të pastër, raporton motor1, përcjell Telegrafi.

Reklama
Reklama

Nga viti 2022, çdo automjet i ri i cili do ta mbajë “demin e tërbuar” do të elektrizohet deri në një farë mase, përpara se në gjysmën e dytë të dekadës, kur edhe është planifikuar që një veturë elektrike të dalë në treg.

Marka nga Sant’Agata Bolognese ende nuk ka konfirmuar se Huracan-i i fundit do të ketë emërtimin “Sterrato”, por kjo ka kuptim duke pasur parasysh konceptin e vetëm të zbuluar në fillim të qershorit 2019 me këtë emërtim.

Duke arritur përpara veturës 911 Safari / Dakar nga marka simotër Porsche, supervetura në natyrë ka të ngjarë të vijë ekskluzivisht si një coupe me lëvizje standarde me të gjitha rrotat.

Reklama

Sterrato 2019 me trup të gjerë është projektuar për vozitje me rrota të pasme dhe një trup më të fortë që përfiton nga përforcimet e poshtme të trupit dhe një pllakë rrëshqitjeje e pasme që dyfishohet si difuzues. /Telegrafi/

Reklama