LAJMI I FUNDIT:

Hummer i ri elektrik modifikohet, brenda tij nuk mungon luksi e as fuqia motorike – pamje që e dëshmojnë këtë

Hummer i ri elektrik modifikohet, brenda tij nuk mungon luksi e as fuqia motorike – pamje që e dëshmojnë këtë

Gjenerata e re e Hummer ka kaluar në energji elektrike, dhe kështu është bërë një prej veturave më ekstreme elektrike. Mjafton të thuhet se GMC Hummer EV është një veturë gjigante.

Motori i tij elektrik prodhon mbi 1.000 kuaj-fuqi, që ka për detyrë të vë në lëvizje mjetin që peshon mbi 4.100 kilogramë. E këtë e bën në mënyrë të përkryer, pasi që kjo veturë shpejtësinë prej 0-100 kilometra në orë e arrin për 3 sekonda, transmeton Telegrafi.


E këtu nuk është menduar edhe aq shumë për aspektin ekologjik, kështu që nuk ka rëndësi edhe aq shumë bilanci energjetik. Në fund të fundit, kjo veturë mesatarisht shpenzon rreth 40 kWh për 100 kilometra.

South Florida Customs (SoFlo Customs) ka vendosur ta avancojë tutje veturën serike Hummer dhe ta mbulojë pjesën e jashtme me një material special. Ngjyra e veturës ka tri shtresa dhe është një kombinim i përkryer.

Nuk dihet nëse kjo lyerje mbron ndonjë mbrojtje nga armët, por ekspertët e fushës thonë se do të ofrojnë mbrojtje nga “raketat off-road”, pra nga gurët dhe sendet e tjera të forta që mund ta godasin gjatë ngasjes dhe shkeljes së tyre me rrotat gjigante.

Në modifikim përfshihet ngritja e veturës për 4-inç si dhe prodhimin e rrotave të reja prej 38-inç. Brendësia është e mbuluar me materiale rezistente ndaj ujit, kështu që Hummer mund të vozitet edhe pa panelet e kulmit në kushte të rënda atmosferike.

SoFlo Customs bën të ditur se ky është modifikimi i parë i Hummerit të ri. Edhe pse nuk merren me vetura elektrike, pranojnë se modifikimi i kësaj “bishe” ishte argëtues si dhe i tërë projekti i konservimit që nxiti interesim të madh tek të tjerët.

Vetura e parë tashmë është shitur e dy njësitë e tjera janë në prodhim e sipër. Së shpejti do të zgjerohet gama – ku do të ketë edhe versionin me xhama që nuk mund të përshkohen nga plumbat. E këto modifikime në Hummer do t’i kushtojnë secilit blerës potencial hiq më pak se 220 mijë dollarë. /Telegrafi/