LAJMI I FUNDIT:

Hulumtimet kanë konfirmuar se shumica e çifteve zihen për shkak të këtyre punëve të shtëpisë

Hulumtimet kanë konfirmuar se shumica e çifteve zihen për shkak të këtyre punëve të shtëpisë
(Foto: Pexels)

Një në gjashtë persona kanë deklaruar tha se do të ndaheshin me një person tjetër për shkak të punëve të shtëpisë. Ndërsa 55% e të anketuarve kanë thënë se pastrimi i përgjithshëm i shtëpisë është burimi kryesor i problemeve.

Reklama

Uh, punët e shtëpisë. Ato janë fatkeqësia e ekzistencës sonë. Nuk ke mbaruar kurrë me ta dhe nuk mbaron kurrë. Sapo të zbrazni koshin e plehrave, ai fillon të mbushet përsëri dhe sapo të lani enët, grumbullohen edhe më shumë.

Shumica e femrave nuk duan një dashnor perfekt, por diçka krejtësisht tjetër
Lexo po ashtu Shumica e femrave nuk duan një dashnor perfekt, por diçka krejtësisht tjetër

Prandaj, nuk është çudi që shumica e njerëzve zhgënjehen me partnerët e tyre kur shmangen nga punët e shtëpisë ose kur nuk i bëjnë mirë. Një në gjashtë persona ka thënë se do të ndaheshin me një person tjetër për shkak të punëve të shtëpisë. Përqindja ishte më e lartë te njerëzit e moshës 18 deri në 25 vjeç (31%), krahasuar me njerëzit e moshës 35 deri në 44 vjeç (21%), sipas sondazhit të 1.500 britanikëve, transmeton Metro.

(Foto: Pexels)

Por, cilat punë shkaktojnë më shumë grindje mes çifteve? 55% e britanikëve kanë thënë se pastrimi i përgjithshëm i shtëpisë është një problem i madh. Larja e enëve ishte shkaku tjetër kryesor i grindjeve me 35% të britanikëve që thonë se pastrimi i pjatave shkakton shumë probleme. Pastrimi i WC-së dhe nxjerrja e koshave të plehrave u rendit e treta, duke shkaktuar grindje për 30% të çifteve.


Dhjetë punët kryesore të shtëpisë që shkaktojnë grindje:

Pastrim i përgjithshëm – 55%

Larja e enëve – 35%

Pastrimi i tualetit – 30%

Nxjerrja e koshave te plehrave – 30%

Pastrimi i banjës – 24%

Pastrimi i banesës me thithëse pluhuri – 22%

Pastrimi i dushit – 22%

Vënia dhe nxjerrja e enëve nga makina e larjes së enëve – 20%

Larja e rrobave – 20%

Ndërrimi i çarçafëve – 20%.


/Telegrafi/

Çfarë kalon në mendjen e një mashkulli kur e sheh një femër të zhveshur: Dhe jo, nuk është ajo që ju vjen në mendje
Lexo po ashtu Çfarë kalon në mendjen e një mashkulli kur e sheh një femër të zhveshur: Dhe jo, nuk është ajo që ju vjen në mendje

Në trend Femra

Më shumë
Shpenzoi 34 mijë euro në operacione për të pasur ‘trupin perfekt’ dhe nuk është penduar

Shpenzoi 34 mijë euro në operacione për të pasur ‘trupin perfekt’ dhe nuk është penduar

Femra
Kendall futi pardesynë poshtë fundit dhe në fakt duket mirë!

Kendall futi pardesynë poshtë fundit dhe në fakt duket mirë!

Moda
Brendi që ka një grua të vërtetë italiane në ADN-në e tij vazhdon të ngazëllejë: Kur ajo u shfaq në pistë - gjithçka ndaloi

Brendi që ka një grua të vërtetë italiane në ADN-në e tij vazhdon të ngazëllejë: Kur ajo u shfaq në pistë - gjithçka ndaloi

Moda
Keni thonj të brishtë? Ja çfarë duhet të bëni

Keni thonj të brishtë? Ja çfarë duhet të bëni

Manikyr dhe pedikyr
Ende nuk ka konkurrencë: Naomi është me të vërtetë mbretëresha e pasarelës

Ende nuk ka konkurrencë: Naomi është me të vërtetë mbretëresha e pasarelës

Femra
Pse Selena Gomez thotë se e shmang dhomën e gjumit në ditët e rënduara psikologjikisht

Pse Selena Gomez thotë se e shmang dhomën e gjumit në ditët e rënduara psikologjikisht

Psikoprofil
Kalo në kategori