LAJMI I FUNDIT:

Huawei synon të dalë para rivalit iPhone dhe Apple

Huawei synon të dalë para rivalit iPhone dhe Apple

Drejtori i Huawei, Richard Yu, në një deklaratë të re ka njoftuar se Huawei synon të bëhet prodhuesi i dytë më i madh i telefonave në dy vitet e ardhshme.

“Ne do të mbërrijmë Apple, hap pas hapi, inovacion pas inovacioni. Mundësi të reja do të na paraqiten. Intelegjenca artificiale, realiteti virtual dhe realiteti i shtuar do të jenë në favor të kësaj” – ka deklaruar Yu për Reuters.

Aktualisht, Huawei është prodhuesi i tretë në botë i telefonave, pas Apple dhe Samsung.

Sipas të dhënave nga kompania hulumtuese IDC, Huawei ka shitur 33.6 milionë telefona në tremujorin e tretë të 2016, duke marrë kështu 9.3 për qind të tregut.

Në të njejtën periudhë, Apple ka shitur 45.5 milionë njësi dhe ka 12.5 për qind të tregut përderisa Samsung ka shitur 72.5 milionë njësi dhe bën pjesë në 20 për qind të tregut.

Më herët gjatë këtij viti, Yu ka deklaruar se beson që Huawei mund të bëhet prodhuesi i parë i telefonave për pesë vjet.


Në trend Teknologji

Më shumë
Rregullat për ‘fotografimin’ e ekranit në WhatsApp po ndryshojnë

Rregullat për ‘fotografimin’ e ekranit në WhatsApp po ndryshojnë

Teknologji
Një truk i fshehur i Google Maps - që shumë pak njerëz e dinë

Një truk i fshehur i Google Maps - që shumë pak njerëz e dinë

Teknologji
Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA-së formon task forcën, për të adresuar shqetësimet lidhur me inteligjencën artificiale

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA-së formon task forcën, për të adresuar shqetësimet lidhur me inteligjencën artificiale

Teknologji
Fshini menjëherë këto aplikacione, vjedhin të dhënat bankare – janë shkarkuar 200 mijë herë

Fshini menjëherë këto aplikacione, vjedhin të dhënat bankare – janë shkarkuar 200 mijë herë

Teknologji
Kodi sekret në WhatsApp: A e dini se çfarë do të thotë nëse ju merrni mesazhin

Kodi sekret në WhatsApp: A e dini se çfarë do të thotë nëse ju merrni mesazhin "14643"?

Teknologji

"Zbuloni botën e re të Inovacionit” - Tech Park Prishtina, hapja zyrtare më 12 tetor, Çavolli jep detajet

Teknologji
Kalo në kategori