Një adoleshent ka thënë se ai e hodhi një fëmijë nga kati i 10-të i Tate Modern në Londër sepse donte të dilte në lajme.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, djali gjashtëvjeçar po vizitonte Londrën nga Franca me familjen e tij kur Jonty Bravery, 18 vjeç, e hodhi atë nga një platformë shikimi më 4 gusht.

Si pasojë, fëmija pësoi një rrjedhje të gjakut në tru në rënien pesë-katëshe dhe lëndimet e tij janë përshkruar si “ndryshim jete”.

Bravery, nga Ealing, pranoi se kishte tentuar vrasjen në Bailey Old dhe vendimi për dënimin e tij do të merret në shkurt.

Pas arrestimit të tij ai i tha policisë se kishte planifikuar paraprakisht të lëndonte dikë, për të nxjerrë në pah trajtimin e tij me autizmin në TV.

“Doja të isha në lajme, kush jam dhe pse e bëra këtë, kështu që kur është zyrtare askush nuk mund të thotë asgjë tjetër”.

Gjykata dëgjoi se Bravery, i cili ka një çrregullim të spektrit autik, shqetësim obsesiv detyrues dhe ka të ngjarë të ketë një çrregullim të personalitetit, ishte mbajtur në Spitalin Broadmoor që nga mesi i tetorit.

Ndërkohë thuhet se në postimet në mediat sociale, të fshira tani, babai i të pandehurit, Piers Bravery u përpoq të rrisë ndërgjegjësimin për autizmin dhe trajtimin e tij.

Ai ishte 17 vjeç kur u akuzua, por nuk mund të emërohej deri në ditëlindjen e 18-të të tij në tetor.

Familja e fëmijës tha që djali i tyre vazhdon të kërkojë rehabilitim intensiv pasi ai nuk ishte rikuperuar, kur bëhet fjalë për lëvizshmëri në gjymtyrët e tij ose funksionin e plotë të trurit. /Telegrafi/