LAJMI I FUNDIT:

Historia ndërmjet Volkswagenit dhe Evropës Juglindore

Historia ndërmjet Volkswagenit dhe Evropës Juglindore

Për shkak të sulmit ushtarak turk në Siri, Volkswagen ka ngrirë planet për një fabrikë automjetesh me vlerë 1.4 miliardë euro në Turqi.

Reklama

Bullgaria dhe Rumania shpresojnë tani të fitojnë kontratën.

Veçanërisht Bullgaria, e cila konkurroi fillimisht me Turqinë, Serbinë dhe Rumaninë për investimet e diskutueshme të Volkswagen, po përpiqet me të gjitha forcat që të rikthehet në lojë dhe ta fitojë marrëveshjen.

Ish-presidenti bullgar Rossen Plevneliev, kryetar nderi i rrjetit të fuqishëm Automobile Cluster Bulgaria, njoftoi se Sofja e ka rritur ofertën e saj fillestare dhe “gjeti një mënyrë për t’i ofruar Volkswagenit midis 250 dhe 260 milionë euro, në vend të 135 milionë eurove”. Plevnelievi tha se vendi i tij në thelb tashmë e ka bërë ofertën dhe është duke pritur përgjigjen nga Volkswagen.

Po të marrësh parasysh infrastrukturën, lidhjet hekurudhore dhe autostradat në Elin Pelin afër Sofjes, ku është propozuar terreni për një fabrikë të ardhshme, oferta do të jetë mjaft bujare – totali do të arrijë 800 milionë euro.

Volkswagen shtyn vendimin për ta hapur fabrikën në Turqi, shkak ofensiva në Siri
Lexo po ashtu Volkswagen shtyn vendimin për ta hapur fabrikën në Turqi, shkak ofensiva në Siri

Sado joshëse të duket, oferta e re nuk do të thotë automatikisht që Volkswagen tani do të shfrytëzojë “opsionin e dytë” – Bullgarinë. Përparësitë e Bullgarisë janë taksat e ulëta dhe anëtarësimi në Bashkim Evropian. Megjithatë, kjo e fundit është pikërisht arsyeja, pse ky vend nuk mund t’i japë Volkswagenit subvencione të drejtpërdrejta shtetërore.

Burime në Sofje pranuan se, “ndërmarrja gjermane ka shumë të ngjarë që kurrë nuk ka qenë në mëdyshje të investojë apo jo në Turqi, kurse Sofja ka mbetur në garë thjesht si levë për një marrëveshje më të mirë me Erdoganin”.

Plewneliev njoftoi se Bullgaria do të paraqiste një ankesë në Komisionin Evropian, pasi Volkswagen dhe Turqia nuk u përmbahen rregullave të konkurrencës në Bashkim Evropian.

Rumania gjithashtu mendon se ka mundësi ta fitojë kontratën për investimin. Qyteti i Aradit në kufirin perëndimor të Rumanisë me Hungarinë dhe Serbinë do të ishte, nga këndvështrimi rumun, vendndodhja ideale për fabrikën e re Volkswagen. Një lidhje e mirë me Evropën Perëndimore dhe punë e lirë – madje edhe nga vendet fqinje – do të ishin avantazhe të qarta për këtë vend, u tha në Bukuresht.

1,4 miliard dollarë është “dënimi i parë” që i vjen Turqisë, pas fillimit të operacioneve ushtarake në verilindje të Sirisë
Lexo po ashtu 1,4 miliard dollarë është “dënimi i parë” që i vjen Turqisë, pas fillimit të operacioneve ushtarake në verilindje të Sirisë

Ministri Rumun i Tregtisë, Stefan-Radu Oprea konfirmoi se qeveria në Bukuresht ka rifilluar bisedimet me Grupin Volkswagen për të sjellë investimin në Rumani.

Si Bukureshti, ashtu dhe Sofja bënë të ditur se do t’i përmbahen me rreptësi kërkesave të Bashkimit Evropian. Subvencionet e ofruara nuk do të shkelin rregullat e tregut të përbashkët. Volkswageni ende nuk i ka komentuar iniciativat e reja nga Bullgaria dhe Rumania.

Volkswagen nuk vjen në Kosovë, zgjedh mes Turqisë e Bullgarisë
Lexo po ashtu Volkswagen nuk vjen në Kosovë, zgjedh mes Turqisë e Bullgarisë

Në Rumani që në fund të viteve 1960 tregonin se Volkswagen ishte i interesuar për një fabrikë në Rumaninë e atëhershme komuniste. Por diktatori Nikolae Çaushesku nuk e kishte pranuar as vendndodhjen e preferuar të grupit në Transilvani dhe as nuk pranoi që një kontingjent i pjesëtarëve të pakicës gjermane të punësoheshin. Kontratë për një fabrikë automjetesh atëherë mori Renault, kompania mëmë franceze e prodhuesit rumun të automjeteve Dacia. /DW/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Hapja e Cinestar Megaplex në Prishtina Mall! Sot në ora 15 kinemaja më e madhe dhe më e bukur në Evropën Juglindore hap dyert

Hapja e Cinestar Megaplex në Prishtina Mall! Sot në ora 15 kinemaja më e madhe dhe më e bukur në Evropën Juglindore hap dyert

Cinestar
Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Përjetoni qetësinë malore dhe shijoni vilat luksoze “Two Friends” duke u bërë njëri nga pronarët e tyre

Two Friends
Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

Ma lirë s’ka – me 3 euro nga Albi Mall në qendër të Prishtinës përmes Shoferi Im dhe City Taxi

City Taxi
A e dini cili ishte vizatimi më i madh në Kosovë për festën e 1 Qershorit

A e dini cili ishte vizatimi më i madh në Kosovë për festën e 1 Qershorit

Viva Fresh Store
Gjimnazi Cambridge është akredituar si Cambridge International School

Gjimnazi Cambridge është akredituar si Cambridge International School

Gjimnazi Cambridge
ASK publikon statistikat, sërish regjistrohet rritje e çmimeve të importit

ASK publikon statistikat, sërish regjistrohet rritje e çmimeve të importit

Ekonomi
Kalo në kategori