LAJMI I FUNDIT:

1,4 miliard dollarë është “dënimi i parë” që i vjen Turqisë, pas fillimit të operacioneve ushtarake në verilindje të Sirisë

1,4 miliard dollarë është “dënimi i parë” që i vjen Turqisë, pas fillimit të operacioneve ushtarake në verilindje të Sirisë

Volkswagen ka ndaluar një investim të planifikuar 1.4 miliard dollarë në Turqi, si rezultat i ofensivës ushtarake të vendit në Siri.

Reklama

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, prodhuesi më i madh në botë, i cili operon 122 impiante prodhimi në të gjithë botën, ishte duke u përgatitur të merrte një vendim përfundimtar për një fabrikë të planifikuar për provincën perëndimore Manisa të Turqisë.

“Vendimi për uzinën e re u shty nga bordi i menaxhimit të Volkswagen AG”, tha kompania në një deklaratë. “Ne po vëzhgojmë situatën me kujdes dhe jemi të shqetësuar për zhvillimet e tanishme”.

Fabrika prej 1.3 miliard eurosh (1.4 miliard dollarë) thuhet se ishte planifikuar për të prodhuar Volkswagen (VLKAF) Passat dhe Skoda Superb.

Volkswagen Group tashmë ka një fabrikë në Turqi, e cila prodhon automjete komerciale për filialin e saj MAN.

Goditja e parë nga SHBA: Trump paralajmëron një urdhër ekzekutiv në përgjigje të operacionit ushtarak të Turqisë në veri të Sirisë
Lexo po ashtu Goditja e parë nga SHBA: Trump paralajmëron një urdhër ekzekutiv në përgjigje të operacionit ushtarak të Turqisë në veri të Sirisë

Turqia nisi një operacion ushtarak javën e kaluar të territorit në Sirinë Veriore të kontrolluar nga kurdët, një pakicë etnike, aleate me Shtetet e Bashkuara që luajtën një rol të madh në luftën kundër ISIS-it.

Kancelarja gjermane Angela Merkel i ka kërkuar presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan që të përfundojë ofensivën, duke përmendur rrezikun e pasojave të rënda humanitare dhe një ringjallje nga ISIS.

Po sipas CNN, qeveria gjermane gjithashtu është bashkuar me Francën, Norvegjinë, Finlandën dhe Holandën në urdhërimin e ndalimit të shitjeve të pajisjeve ushtarake në Turqi.

Presidenti amerikan Donald Trump, i cili është akuzuar për “pastrimin e një shtegu për pushtimin e Turqisë” duke larguar trupat amerikane jashtë veriut të Sirisë, të hënën njoftoi sanksione të reja ndaj disa ministrave turq.

Trump gjithashtu tha që Shtetet e Bashkuara do të rrisin tarifat mbi eksportet turke të çelikut në 50% dhe “menjëherë” të ndalojnë negociatat tregtare me Ankaranë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Botë
NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

Botë
Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Amerika
Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Botë
Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Evropa
Ukrainasit po bëjnë 'përparim të rëndësishëm' në kundërofensivë – thotë ISW

Ukrainasit po bëjnë 'përparim të rëndësishëm' në kundërofensivë – thotë ISW

Botë
Kalo në kategori