Për dallim prej nesh që jemi këtu duke veshur unaza të thjeshta, Kate Middleton ka një koleksion të gjerë diamantesh për të zgjedhur.

Një ndër to është unaza e fejesës prej arit të bardhë që i është dhënë asaj nga Princi William. Jo vetëm që është kjo gjë mahnitëse falë 14 diamanteve me shkëlqim dhe një safir 12 karatësh, por ajo ka një prapavijë bukuroshe falë origjinës që i përkiste vjehrrës së ndjerë të Kate, Princeshës Diana.

Më poshtë gjeni çdo detaj të vetëm që duhet të dini në lidhje me këtë copë bizhuteri ikonike.

Diana e zgjodhi vet

Për dallim nga unazat e fejesave të tjera, të bëra me porosi ( përfshirë unazën e Meghan Markle nga Harry!), Njerëzit raportojnë se unaza e Dianës u paraqit në katalogun e argjendarisë mbretërore Garrard — që do të thotë se shumë njerëz e zotërojnë atë. Sipas Vogue, disa mendojnë se Diana zgjodhi safirin sepse i kujtonte asaj unazën e fejesës së nënës.

Foto: GettyImages

Dizajni u frymëzua nga broshi i mbretëreshës Victoria

Brosh masiv nga safiri ishte një dhuratë për Mbretëreshën Victoria nga dashuria e jetës së saj Princi Albert, dhe ajo e veshi atë në martesën e tyre. Mbretëresha Elizabeth tani zotëron karficë dhe e vesh atë shpesh — shikoni ngjashmërinë:

Foto: GettyImages

William donte të nderonte nënën me këtë zgjedhje

“Është unaza e fejesës së nënës time, kështu që unë mendova se ishte mjaft e bukur sepse padyshim që ajo nuk do të jetë prezente në ndonjë nga argëtimet dhe organizimet,” tha William në një intervistë pas fejesës. “Kjo është mënyra ime e mbajtjes së saj të afërt me të gjitha”.

Ndërkohë, Kate tha “Unë shpresoj që ta kujdesem” dhe William bëri shaka “Nëse ajo e humb atë është në telashe të madhe”. /Telegrafi/