Në Max Verstappenin do të duhet të llogaritin favoritët për titullin e kampionit të Formula 1.

Ky është mendimi i kampionit të këtij viti Lewis Hamilton dhe Sebastian Vettel.

Holandezi pati një gjysmë sezoni të fortë, e cila gjë bëri që të përfundonte në top katërshen e madhe të garës me vetura të shpejta.

Edhe pse në moshën 21-vjeçare, besohet se është ylli i ardhshëm i sportit. Ai fitoi Çmimin e Madh të Austrisë dhe Meksikës.

Hamilton beson se garuesi do t’i bëj presion atij dhe Sebastian Vettel.

“Max [Verstappen] ka vozitur shumë mirë gjatë gjithë vitit dhe ka treguar qëndrueshmëri. Pra, nëse ekipi i tij bën punë dhe ofron një platformë me të cilën mund të konkurrojë edhe më afër neve, atëherë sigurisht që do të jetë në luftë për titull”, tha Hamilton.

Të gjitha lajmet rreth Formula 1 Të gjitha lajmet rreth Formula 1

Vettel, i cili përfundoi në vendin e dytë të kampionit, disa herë e ka parë pas supeve.

“Ka disa njerëz që kanë këto cilësi dhe Max [Verstappen] është sigurisht njëri prej tyre. Gjithashtu mbaj mend nga koha ime, është e rëndësishme që të ketë një bolid konkurrues gjatë gjithë sezonit dhe Red Bull janë sigurisht shumë, shumë të fortë”, tha gjermani.

Verstappen përfundoi vetëm dy pikë më pak se vendi i tretë Kimi Raikkonen. /Telegrafi/