LAJMI I FUNDIT:

Hamilton dhe Vettel e nderuan Alonson me ‘korridorin e nderit’

Hamilton dhe Vettel e nderuan Alonson me ‘korridorin e nderit’
Lamtumira e Fernando Alonsos (Foto: Lars Baron/Getty Images/Guliver)

Lewis Hamilton dhe Sebastian Vettel i kanë bashkuar forcat për ta nderuar Fernando Alonson në Abu Dhabi, me rastin e përfundimit të karrierës së spanjollit në Formula 1.

Britaniku dhe gjermani e mbyllën garën në pozitat një dhe dy, respektivisht, derisa spanjolli mbeti jashtë garës për pikë.

Sidoqoftë, pilotët e Mercedesit dhe Ferrarit bënë një ‘kordon nderi’ për pilotin e McLarenit në përfundim të garës.

Lajmet nga Formula 1
Lexo po ashtu Lajmet nga Formula 1

Tre yjet e Formula 1 që i kanë fituar 11 tituj ndërmjet vete në 14 sezonet e fundit, më pas e kompletuan në mënyrë simultane atë që njihet si ‘petull’.

Dhe më pas, Hamilton dhe Vettel kanë folur para gazetarëve për respektin e tyre ndaj Alonsos.

“Fernando është një legjendë e vërtetë. Ka qenë një privilegj i vërtetë që të bëja gara në të njëjtën epokë me të. Do t’i mungojë këtij sporti. Do të na mungojë neve”, ka thënë Hamilton, i cili në vitin 2007 e ka pasur shok skuadre spanjollin.

Formula 1, Abu Dhabi (Foto: Screenshot/Twitter)

“Na ka munguar dhe do të na mungojë”, ka thënë Vettel duke iu referuar mungesës së spanjollit në garën për titull në vitet e fundit, si edhe largimin e tij nga Formula 1.

Theksojmë se piloti gjerman e ka mposhtur dy herë Alonson në garën për titull në raundet e fundit sezonale. /Telegrafi/

Gara e fundit e këtij sezoni në Formula 1 (Foto: Mark Thompson/Getty Images/Guliver)

Në trend Sport

Më shumë
Inteligjenca Artificiale bën një parashikim tronditës: Ligën e Kampionëve e fiton Barcelona, mposht në gjysmëfinale Real Madridin

Inteligjenca Artificiale bën një parashikim tronditës: Ligën e Kampionëve e fiton Barcelona, mposht në gjysmëfinale Real Madridin

Liga e Kampionëve
“Është Modrici i ardhshëm, blijeni” - Ancelotti i kërkon Perezit blerjen e yllit të Interit

“Është Modrici i ardhshëm, blijeni” - Ancelotti i kërkon Perezit blerjen e yllit të Interit

La Liga
Si Neymar e ndihmoi Dani Alves të reduktonte dënimi për përdhunim

Si Neymar e ndihmoi Dani Alves të reduktonte dënimi për përdhunim

Ndërkombëtare
Kështu duket burgu ku do të kalojë Dani Alves katër vitet e ardhshme të jetës së tij

Kështu duket burgu ku do të kalojë Dani Alves katër vitet e ardhshme të jetës së tij

La Liga
Zbulohet data e re e kthimit të Jude Bellingham

Zbulohet data e re e kthimit të Jude Bellingham

La Liga
Man Utd po përgatitet për një transformim të frikshëm të skuadrës – 11 lojtarë të ekipit të parë do të shiten, mes tyre emra të njohur

Man Utd po përgatitet për një transformim të frikshëm të skuadrës – 11 lojtarë të ekipit të parë do të shiten, mes tyre emra të njohur

Premier League
Kalo në kategori