LAJMI I FUNDIT:

Hajduti profesionist xhepash zbulon sekretet e vjedhjeve: Turistët janë objektivi i preferuar – kur duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm

Hajduti profesionist xhepash zbulon sekretet e vjedhjeve: Turistët janë objektivi i preferuar – kur duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm

Vera po afron, e bashkë me të edhe pushimet – një kohë kur njerëzit udhëtojnë dhe shijojnë destinacione ekzotike.

Në të njëjtën kohë, janë aktivë edhe disa persona të tjerë që i shohin turistët si “pre” dhe duan të marrin në dorë gjërat e tyre me vlerë.


Kudo ka hajdutë xhepash dhe së fundmi u bë viral një rast nga Venecia, kur një italiane parandaloi një grabitje, dhe u sulmua sepse “ndërhynte” me kriminelët në biznesin e tyre.

Faqja e krahasimit të sigurimit të udhëtimit Quotezone ka mbledhur raporte për vjedhjen e xhepave në vendet evropiane, raporton LadBible.

Italia përmendet më së shumti (463 herë), e ndjekur nga Franca (283), dhe Holanda (143).

Nëse keni planifikuar t’i kaloni pushimet vjetore jashtë vendit, është më mirë të informoheni dhe të dëgjoni këshillat që do t’ju shpëtojnë nga problemet.

Dhe kush mund t’ju këshillojë më mirë se sa hajduti profesionist, ndonëse teatror, Lee Thompson, një anëtar i Rrethit Magjik, një organizatë e dedikuar për promovimin dhe avancimin e artit të magjisë.

Sipas tij, çdokush mund të jetë viktimë e hajdutëve.

“Objektivi i tyre janë njerëzit që duken të hutuar, të pambrojtur dhe statusi nuk është aq i rëndësishëm. Ata sulmojnë kur vëmendja është e dobët, ose nëse i lini sendet me vlerë pa mbikëqyrje”, pohoi ai.

Thompson shton se ata zakonisht “operojnë” në pika të njohura turistike, shpesh si pjesë e një ekipi.

Dhe çfarë saktësisht duhet të bëjmë për t’u mbrojtur nga hajdutët e xhepave? Një ekspert britanik paralajmëron se veshja e rrobave të stilistëve apo bizhuterive të shtrenjta tërheq vëmendjen.

“Në vend të kësaj, zgjidhni veshje më modeste që nuk bërtasin “turist”. Shmangni çantat e blerjeve të stilistëve”, tha ai.

Kriminelëve u pëlqejnë vendet ku njerëzit janë ende, gjë që i bën ata objektiva më të lehtë.

“Ata thjesht kalojnë pranë tyre, marrin gjërat dhe zhduken. Pikërisht atëherë duhet të jesh më i kujdesshëm”.

Këtu është një tjetër taktikë e “provuar”.

“Të huajt do të përpiqen t’ju shpërqendrojnë, kështu që qëndroni të përqendruar. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në vendet ku ka shumë njerëz. Hajdutët e xhepave janë më aktivë atje”.

Thompson paralajmëron “vendasit tepër miqësorë” të cilët do t’ju bombardojnë me pyetje dhe do të përpiqen t’ju përshëndesin, t’ju përqafojnë…

“Ata i dinë të gjitha truket dhe janë shumë të shkathët dhe përfundojnë gjithçka në një ose dy sekonda”.

Është veçanërisht e rëndësishme të mos lini sende me vlerë, si çanta në karrige, apo telefona në tavolina. Asnjëherë mos e mbani pasaportën në xhep!

“Lëri gjërat me vlerë në kasafortën e hotelit dhe do të jesh më i sigurti”.

Nëse vëreni se dikush po ju ndjek – ndryshoni rrugën tuaj, shkoni në një zonë të ndriçuar mirë ose në një zonë plot me njerëz.

Thompson thekson se në rast të një “takimi të ngushtë”, mbani në mend se siguria juaj është më e rëndësishme se artikulli, ndaj qëndroni të qetë.

Mundohuni të shmangni përshkallëzimin, megjithëse hajdutët e xhepave zakonisht shmangin konfliktet e drejtpërdrejta. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Të gjithë po qeshin me një vendkalim për këmbësorë në Serbi

Të gjithë po qeshin me një vendkalim për këmbësorë në Serbi

Fun
Testoni aftësitë tuaja matematikore: Cili numër fshihet pas shkronjës N?

Testoni aftësitë tuaja matematikore: Cili numër fshihet pas shkronjës N?

Interesante
Gruaja ecën në rrugët e Londrës e veshur me fustanin indian lungi, reagojnë përdoruesit e rrjeteve sociale

Gruaja ecën në rrugët e Londrës e veshur me fustanin indian lungi, reagojnë përdoruesit e rrjeteve sociale

Interesante
Mjeshtri sapo kishte mbaruar një punë të madhe, por gjithçka i shkoi dëm shkaku i qenit

Mjeshtri sapo kishte mbaruar një punë të madhe, por gjithçka i shkoi dëm shkaku i qenit

Fun
Një inxhinier i çuditshëm tentoi ta kthente një fshesë me rrymë në një mini motoçikletë

Një inxhinier i çuditshëm tentoi ta kthente një fshesë me rrymë në një mini motoçikletë

Fun
Temperaturat e ulëta -

Temperaturat e ulëta - "opsioni i fshehur" në makinën larëse që i than rrobat më shpejt

Interesante
Kalo në kategori