LAJMI I FUNDIT:

Gjykimi për rastin “Besa Trans”, menaxheri nuk ndjehet fajtor

Gjykimi për rastin “Besa Trans”, menaxheri nuk ndjehet fajtor

Një vit pas aksidentit tragjik në Bullgari ku humbën jetën 45 persona, në Shkup filloi gjykimi kundër menaxherit Bekim Haxhiu, i cili akuzohet se autobusi ka kaluar kufirin me patentë false.

Reklama

Ai sot në gjykatë u shpreh se nuk ndjehet fajtor pasi prokurori tha se autobusi ka kaluar 20 herë kufirin vitin e kaluar me një ekstrakt të lejes së trafikut ndërkombëtar të falsifikuar nga 10 janari deri në aksidentin e nëntorit.

I pari që dëshmoi ishte një përfaqësues i Ministrisë së Transportit dhe Lidhjes i cili tha se kompania Besa Trans kishte licencë për transport ndërkombëtar të udhëtarëve. Besa transit i janë lëshuar 5 leje, por autobusi që u aksidentua nuk ka pasur dokument të tillë. Sipas mbrojtjes, me këtë dëshmi mohoet aktakuza dhe mospasjen e lejes e arysetoi me pandeminë.

Rasti është në procedurë para hetimore, në momentin që po analizohet dokumentacioni i grumbulluar, sipas prokurorisë për krimin e organizuar.


Në trend Lajme

Më shumë
Senatorët amerikanë: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet – dështimi rrezikon marrëdhëniet me SHBA-në

Senatorët amerikanë: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet – dështimi rrezikon marrëdhëniet me SHBA-në

Lajme
Krstiq: Protestuesit kanë dalë me zor në protesta me thirrje të Listës Serbe

Krstiq: Protestuesit kanë dalë me zor në protesta me thirrje të Listës Serbe

Siguri
Kusari – Lila e quan qesharak mocionin e AAK-së, reagon Tahiri: E dini mirë fuqinë e AAK-së në Kuvend

Kusari – Lila e quan qesharak mocionin e AAK-së, reagon Tahiri: E dini mirë fuqinë e AAK-së në Kuvend

Politikë
Tensionet në veri, Vuçiq paralajmëron bisedime me serbët në Kosovë

Tensionet në veri, Vuçiq paralajmëron bisedime me serbët në Kosovë

Lajme
Para sanksioneve të mundshme, kërkohet zgjidhje për krizën në veri

Para sanksioneve të mundshme, kërkohet zgjidhje për krizën në veri

Dukagjini
Kadare në librarinë “Dukagjini”: Orientimi shumëshekullor i shqiptarëve ka qenë dhe mbetet Evropa

Kadare në librarinë “Dukagjini”: Orientimi shumëshekullor i shqiptarëve ka qenë dhe mbetet Evropa

Lajme
Kalo në kategori