LAJMI I FUNDIT:

Gjuetari i përbindëshit të Loch Ness thotë se “diçka e pazakontë po ndodh” në liqenin mistik

Gjuetari i përbindëshit të Loch Ness thotë se “diçka e pazakontë po ndodh” në liqenin mistik

Gjuetarët e “Nessie” kanë thënë se “diçka e pazakontë po ndodh” në Loch Ness, ndërsa inkurajojnë një brez të ri që të vazhdojë kërkimin e përbindëshit. Të apasionuarit mund të mësojnë më shumë rreth krijesës misterioze që besohet se fshihet në thellësitë e liqenit skocez me një qendër Loch Ness që rihap dyert e saj më 10 qershor pasi u mbyll në fillim të këtij viti.

Reklama

Kjo do të shënojë 90-vjetorin të pikasjes së parë të famshme të Nessie nga Aldie Mackay në 1933, i cili katapultoi Loch Ness-in në zemrat dhe mendjet e botës. E vendosur në hotelin e vjetër Drumnadrochit ku dikur punonte menaxherja, qendra e re tani ka pësuar një ndryshim të madh.

Dhe Juliana Delaney, drejtoresh ekzekutive e Continuum, e cila kreu rinovimin, është zotuar të vazhdojë kërkimin për përbindëshin e pakapshëm. “E vërteta dhe historia e vërtetë është se Loch Ness ka fenomene për të cilat askush nuk mund të gjejë ende përgjigjen”, tha ajo për Mirror, transmeton Telegrafi.

Visitors will be able to explore the legend and myths of Loch Ness

“Pra, ne nuk themi se ka një përbindësh ose nuk ka një përbindësh. Por ajo që ne themi është se diçka po ndodh këtu. Diçka e pazakontë po ndodh këtu”, shtoi ajo ndër të tjera.

Julianna deklaroi: “Unë dua që kërkimi të jetë i vazhdueshëm. Nuk dua që kërkimi apo kërkimi të ndalet. Kjo është me të vërtetë e rëndësishme, nuk dua që hetimi i Loch Ness të ndalet. Dhe kështu ne tani po inkurajojmë një brez të ri prej jush mund të dëshironi ta quani atë vëzhgues të Nessie Monster”.

Përmirësimet e shumëpritura në qendër do t’i lejojnë vizitorët të eksplorojnë legjendën dhe mitet që e rrethojnë Loch Ness-in përmes turneve gjithëpërfshirëse dhe të bëjnë udhëtime në anijen kërkimore të atraksioneve, Deepscan.

The centre is aiming to encourage a new generation of Nessie enthusiasts

Përvoja e re një me kohë gjatësi prej 1 ore do t’i çojë mysafirët nëpër 500 milionë vjet histori për të eksploruar mitet dhe për të ekzaminuar kërkimin rreth përbindëshit të Loch Ness. Të pranishmit do të jenë në gjendje të dëgjojnë historitë e njerëzve, të zbulojnë artefakte dhe të dëgjojnë debatin shkencor mbi ekzistencën e “Nessie-t”.

Pjesëmarrësit e udhëtimit do të kenë gjithashtu mundësinë të eksplorojnë thellësitë e liqenit më të famshëm në botë me kapitenin Deepscan Alistair Matheson. Vizitorët tani mund të rezervojnë një udhëtim në anije, të quajtur sipas një ekspedite të famshme të kryer në Loch në 1987.

Lundrimi i veçantë merr deri në 12 të ftuar në një udhëtim “shumë të veçantë”, ku ata do të jenë në gjendje të dëshmojnë bukurinë befasuese të Kalasë Urquhart dhe të kërkojnë vetë thellësitë e Loch duke përdorur pajisje speciale sonare në bord. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Gjilanasi, Shkëlqim Miftari hyn në librin Guinness

Gjilanasi, Shkëlqim Miftari hyn në librin Guinness

Interesante
Po filmonte promon për YouTube, eksperti amerikan i “jetës së egër” për pak sa nuk goditet nga rrufeja

Po filmonte promon për YouTube, eksperti amerikan i “jetës së egër” për pak sa nuk goditet nga rrufeja

Interesante
Vajza nga India bëri një laptop prej kartoni kur tezja e saj refuzoi t'ia jepte pajisjen elektronike

Vajza nga India bëri një laptop prej kartoni kur tezja e saj refuzoi t'ia jepte pajisjen elektronike

Interesante
Spikerja virtuale jep lajmet në Euronews Albania

Spikerja virtuale jep lajmet në Euronews Albania

Interesante
Kryediplomati suedez e harron pasaportën në shtëpi, nuk lejohet të hyjë në Ukrainë

Kryediplomati suedez e harron pasaportën në shtëpi, nuk lejohet të hyjë në Ukrainë

Interesante
Qytetarët e Kosovës gati për udhëtim pa viza në BE, shfaqen në video me pasaporta në duar

Qytetarët e Kosovës gati për udhëtim pa viza në BE, shfaqen në video me pasaporta në duar

Virale
Kalo në kategori