LAJMI I FUNDIT:

Gjashtë gabime dietike që nuk jua lejojnë të keni një bark të sheshtë

Gjashtë gabime dietike që nuk jua lejojnë të keni një bark të sheshtë
(Foto: Prevention)

Nëse keni kohë që punoni për të pasur një bark të sheshtë dhe nuk po ia dilni aspak, gabimet ‘e vogla” në dietën tuaj mund të qëndrojnë pas gjithçkaje.

Reklama

Shprehitë e këqija të të ngrënit mund të shkaktojnë fryrje, gjë që nuk është aspak e dobishme nëse po përpiqeni të arrini një bark të rrafshët dhe për këtë arsye shkakton një ndjenjë shqetësimi në trupin tuaj.

“Dihet se kaloritë e tepërta nga porcionet e tepërta të ushqimeve dhe pijeve të ëmbla me sheqer mund të çojnë në rritjen e yndyrës së barkut, gjë që e bën të vështirë arritjen e një stomaku më të sheshtë”, thotë dietologia Amber Pankonin.

Në vijim është lista me pesë gabimet më të zakonshme dietike që shkaktojnë fryrje dhe në këtë mënyrë ju pengojnë të keni një bark të sheshtë:

Nuk merrni mjaftueshëm fibra

Nuk merrni mjaftueshëm proteina

Përtypni çamçakëz – veçanërisht pa sheqer

Konsumoni shumë pije të gazuara

Pirja e tepërt e alkoolit

/Telegrafi/