LAJMI I FUNDIT:

Gashi: Agjencia i Inteligjencës në Serbi po merr informacione direket nga persona që jetojnë në Kosovë

Gashi: Agjencia i Inteligjencës në Serbi po merr informacione direket nga persona që jetojnë në Kosovë

Ish-ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Bejtush Gashi, ka thënë se Agjencioni i Inteligjencës së Serbisë është duke marrë informacione për Kosovën nga njerëz që jetojnë këtu.

Gashi është deklaruar kështu pasi u shfaq një grafikon të cilin e ka publikuar BIA në të cilin janë zyrat e pikave të OVL e UÇK-së në Kosovë.

“Kjo realisht tregon një përqendrim të aktiviteteve që zhvillon Agjencioni i Inteligjencës më tepër për opinionin e brendshëm, për faktin se ky agjencion vepron dhe punon mbështetur në inteligjencën humane, ku Serbia realisht ka qasje dhe mundësi të marrë informacione nga terreni përmes njerëzve që jetojnë në Republikën e Kosovës”, ka thënë Gashi në KlanKosova.


Ai ka shtuar se aktivitetit të këtyre agjencioneve të inteligjencës  janë për të mbuluar dështimet në rrafshin ushtarak dhe diplomatik.

“Aktivitetet e tilla në rrafshin tradicional Serbia gjithmonë i ka zhvilluar, fatkeqësisht është njëri prej agjencioneve nuk ka pësuar reformë që nga themelimi i saj në aspektin veprues dhe strukturor, por në rrethana të caktuara kohore ajo është mbështetur te aktiviteti dhe aktivitetet të drejtpërdrejta të këtij agjencioni, i cili në aspektin operativ zhvillon aktivitete brenda dhe jashtë Serbisë, ose nëse mund të përkufizohet edhe veprime operative sulmuese ku target është territori i Republikës së Kosovës dhe Bosnje Hercegovinës”, ka thënë Gashi.

Në trend Lajme

Më shumë
Valdete Daka: Faton Hajrizi nuk është liruar me kusht pasi i ka pasur 15 shkelje disiplinore

Valdete Daka: Faton Hajrizi nuk është liruar me kusht pasi i ka pasur 15 shkelje disiplinore

Lajme
Gjërat që turistët pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë në Prishtinë - përmendin qentë endacakë

Gjërat që turistët pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë në Prishtinë - përmendin qentë endacakë

Lajme
MPJD: Shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia përshtaten me ato të Faton Hajrizit

MPJD: Shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia përshtaten me ato të Faton Hajrizit

Lajme

"Një mirëmbajtëse tek unë paguhet 1300 euro", sipërmarrësit në Shqipëri flasin për ngritjen e çmimeve në bregdet

Lajme
PDK dhe LDK e dërguan statutin e ri të UP-së në Kushtetuese, Nagavci: Do të fitohet edhe kjo betejë

PDK dhe LDK e dërguan statutin e ri të UP-së në Kushtetuese, Nagavci: Do të fitohet edhe kjo betejë

Lajme
Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në

Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në "TikTok" mori mbi gjysmë milionë klikime

Lajme
Kalo në kategori