Lewis Hamilton humbi shansin e tij për të fituar çmimin e Madh të Azerbajxhanit pasi bëri një fillim tronditës dhe jo karakteristik.

Mundësia erdhi pasi Max Verstappen kishte një moment kritik, kur goma e tij e pasme e majtë shpërtheu kur ishte në 200 km/h.

Gara u ndalua për 34 minuta dhe më pas rifilloi – derisa kishte një ‘shkëmbim zjarri’ me dy xhiro.

Hamilton kishte shumë vështirësi në këtë garë, pasi problemet teknike e përcollën në vazhdimësi. Ai mbetet katër pikë prapa Verstappen në renditje pasi përfundoi i 15-ti.

Kjo garë i takoi Sergio Perezit që mori një fitore befasueses dhe pak kush e kishte pritur.

Pas tij u rendit, Sebastian Vettel i Aston Martin, Gasly dhe Leclerc, e që shokuese ishte ranigimi i HYamiltonit në vendin e 15-të. /Telegrafi/