LAJMI I FUNDIT:

Gabimet e zakonshme higjienike që ndoshta nuk e keni ditur se po i bëni

Gabimet e zakonshme higjienike që ndoshta nuk e keni ditur se po i bëni
(Foto: Healthline)

Shumë njerëz ndonjëherë habiten kur kuptojnë se disa rregulla që lidhen me higjienën, të cilat ndiqen prej kohësh, nuk janë të sakta, madje janë të dëmshme për shëndetin.

Reklama

Sipas një ekipi ekspertësh të sëmundjeve infektive nga Universiteti i Kolumbias, dushi shumë shpesh e bën lëkurën të thatë dhe çon në çarje, dhe janë këto çarje të vogla që do të lejojnë që mikrobet, viruset dhe bakteret të hyjnë më lehtë në trup. Prandaj, ekspertët rekomandojnë që të mos bëni dush më shumë se një herë në ditë, ndërsa Healthline gjithashtu rendit rregullat e përgjithshme që duhet të ndiqni gjatë dushit:

-mos bëni dush me ujë të nxehtë, përdorni ujë të ngrohtë

-mos bëni dush për më shumë se 10 minuta

-përdorni sapun dhe shampon të butë

-aplikoni krem hidratues pas çdo dushi dhe banje

Bakteret nuk gjenden vetëm në banjë ose në tualetin, por janë në të gjithë shtëpinë. Kjo do të thotë, nëse shkoni në tualet, ata janë tashmë në duart tuaja. Prandaj, kur prekni ka mikrobe potencialisht të rrezikshme në duart tuaja, andaj do të ishte mirë që të lani duart, transmeton KosovaPress.

Tualeti është ndoshta vendi më i ndotur në banesën ose shtëpinë tuaj. Disa studime tregojnë se pikat që përmbajnë mikrobe në sipërfaqen e tasit të tualetit ndonjëherë mund të qëndrojnë deri në 90 minuta pas shpëlarjes, veçanërisht nëse i shpëlani para se të ulni kapakun. Prandaj, përpiquni të lëshoni ujin duke përdorur pjesën e jashtme të dorës. Kjo mund të ndihmojë në parandalimin e përhapjes së mëtejshme të baktereve nëse harroni të lani duart pas përdorimit të tualetit ose prekni sipërfaqe të tjera me gishta.

Flini në të njëjtin jastëk për një kohë të gjatë

Jastëkët janë parajsa për merimangat e mykut dhe pluhurit, veçanërisht nëse po flasim për ato me pupla. Hulumtimet e mëparshme tregojnë se merimangat e pluhurit dhe pluhuri mund të shkaktojnë alergji që shkaktojnë kongjestion nazal, ënjtje dhe acarim të traktit të sipërm respirator. Gjithashtu, rekomandohet që të lani këllëfin e jastëkut çdo javë në temperaturë të paktën 50 gradë.

I lejoni kafshët shtëpiake të flenë në shtratin tuaj

Përveç ditës, rregullat e higjienës duhen respektuar edhe gjatë natës. Njëri prej tyre nuk rekomandon ndarjen e të njëjtit shtrat me kafshë shtëpiake joshtëpiake. Edhe ata që vizitojnë rregullisht sallonet e kafshëve shtëpiake mbajnë shumë baktere në gëzofin e tyre. Nëse një mace ose qen fle me ju në shtrat, do të ishte mirë të lani putrat e tyre pasi të hyni në shtëpi.

Lajeni fytyrën me sapun

Shumë njerëz ende mendojnë se larja e fytyrës me sapun është më e mira për lëkurën tuaj, por e kanë gabim.

Sapuni e than shumë lëkurën dhe shkakton çarje në lëkurë dhe dermatologët vazhdimisht theksojnë se nuk është i destinuar për larjen e fytyrës. Kur e përdorni, shkatërroni barrierën mbrojtëse në sipërfaqen e lëkurës dhe prishni pH-në e saj.

Zgjedhja më e mirë për larjen e fytyrës është një produkt i butë që është i destinuar për fytyrën, por ndonjëherë ato mund të jenë shumë agresive për lëkurën shumë të thatë të fytyrës.

Në trend Femra

Më shumë
Ky truk ka shumë përfitime: Do të habiteni se ku e vendos Kim Kardashian ujin e orizit

Ky truk ka shumë përfitime: Do të habiteni se ku e vendos Kim Kardashian ujin e orizit

Flokë dhe stil
Një fustan universal për të gjitha femrat pavarësisht peshës së trupit

Një fustan universal për të gjitha femrat pavarësisht peshës së trupit

Keshilla Modë
Kohët e fundit flokët topuz janë një zgjidhje gjithnjë e më e zakonshme dhe e shpejtë

Kohët e fundit flokët topuz janë një zgjidhje gjithnjë e më e zakonshme dhe e shpejtë

Flokë dhe stil
Bebes sime i djersit tepër koka, a kam arsye për shqetësim?”

Bebes sime i djersit tepër koka, a kam arsye për shqetësim?”

Këshilla për prindër
Sharon Stone di të vishet në mënyrë të përkryer: Shkëlqen pa grim dhe ja si i fsheh të metat

Sharon Stone di të vishet në mënyrë të përkryer: Shkëlqen pa grim dhe ja si i fsheh të metat

Moda
Për raste festive: Trendët kryesor që do të shënojnë sezonin e dasmave

Për raste festive: Trendët kryesor që do të shënojnë sezonin e dasmave

Keshilla Modë
Kalo në kategori