G-Wagon elektrik i Mercedes-Benz do të arrijë në mesin e vitit 2024, tha presidenti i kompanisë Ola Källenius gjatë një tryeze të rrumbullakët me gazetarët këtë javë, sipas The Verge.

Källenius tha gjithashtu se ai drejtoi një version prototip të SUV-së elektrik në objektin e testimit të kompanisë në Graz, Austri, dhe u largua i bindur se e ardhmja e aventurës jashtë rrugës është elektrike.

Kur Mercedes zbuloi për herë të parë një version koncept të SUV-së elektrik në shtator 2021, kompania nuk do të konfirmonte asnjë plan prodhimi, transmeton Telegrafi.

Në fakt, vetë Källenius tha në vitin 2019 se nuk ishte i sigurt nëse G-Wagon do të kishte një të ardhme. Tani duket sikur një version elektrik i fuoristradës është në rrugë e sipër.

Reklama
Reklama

Pavarësisht kësaj, është ende herët, dhe ne jemi ende jashtëzakonisht të lehtë në detaje. Mercedes nuk ka zbuluar ndonjë vlerësim për rrezen, madhësinë e baterisë ose fuqinë dalëse.

Megjithatë, versioni koncept kishte lëvizje me të gjitha rrotat, dhe është e arsyeshme që edhe versioni i prodhimit do të jetë i tillë.

Ashtu si shumica e koncepteve, G-Wagon-i elektrik që pamë në 2021 ishte më shumë “një ushtrim dizajni “se sa veturë.

Ishte përpjekja e parë sesi Mercedes-Benz mund të modifikojë gjeneratën e re të G-Class që e zbuloi për herë të parë në Panairin e Veturave të Detroitit 2018 dhe diçka për të parë deri sa të vijë një version prodhimi. /Telegrafi/

Reklama

The Mercedes G-Class has gone electric: this is the EQG concept | Top Gear

Everything We Know: 2024 Mercedes EQG, the EV G-wagen | Edmunds

Mercedes Concept EQG electric G-Class revealed: price, specs and release date | carwow