Këto janë idetë se si t’i kombinoni!

Trendët në enterier viteve të fundit kanë qenë kryesisht minimalë dhe monokromatikë, mirëpo – gjykuar sipas disenjatorëve të enterierit – ngjyrat po kthehen me të madhe.

Rregullimi i enterierit kryesisht është bazuar viteve të fundit në stilin skandinav minimal dhe në kombinimin e stilit boho – që të dy këto stile kanë përfshirë nuancat shumë neutrale natyrore, si p.sh., e bardha, krem, e hirta, ngjyrat e shndritshme të drurit, ndërkaq ngjyrat janë shfrytëzuar në detajet dhe në formën më të shndritshme pastel (e verdha e shndritshme, e bardha bebi, rozë bebi, e gjelbra e shpëlarë), transmeton Telegrafi.

View this post on Instagram

A post shared by طراحی داخلی (@larix.homedecor) on May 30, 2020 at 12:08am PDT

Gjërat nuk kanë ndryshuar shumë – mobiliet, së paku ato më të mëdhatë (kuzhinat, garniturat e dhomave, krevatet bashkëshortore) të cilat janë në trend edhe më tej linjat e thjeshta, të reduktuara dhe të pavërejtura, mirëpo në të gjitha segmentet e tjera të rregullimit tani mund të përfshini edhe ngjyrat e zjarrta!

View this post on Instagram

A post shared by Chiara Rizzolo (@chiararizzolo) on May 30, 2020 at 3:06am PDT

Trendi më parë ka filluar nga muret, të cilat kanë filluar nga nuancat e zjarrta dhe të thella, të kaltrës, të gjelbrës, bordosë, por edhe tapetave me motive gjelbërimi, për t’u zgjeruar tani edhe te mobiliet dhe dekorimi.

View this post on Instagram

A post shared by Urban Company Homes (@urbancompany_homes) on May 30, 2020 at 12:25am PDT

Nëse jeni adhurues i ngjyrave të zjarrta, rekomandimi është që shtëpinë tuaj ta freskoni me pjesë mobiliesh në formë kolltukësh apo komodinash ngjyrë të zjarrtë, që jastëkët e vjetër t’i zëvendësoni me ngjyra të reja më intensive, disa nga muret apo gjithë dhomën ngjyroseni me nuancë të zjarrtë dhe bashkë me të përshtateni edhe dekorimin e imët (vazot, mbajtëset e qirinjve, kornizat e fotografive, stolitë, jastëkët).

View this post on Instagram

A post shared by J E N N Y (@_myminerscottage) on May 29, 2020 at 11:24pm PDT

Krahas ngjyrave të enterierit, këshillohet të vendosni edhe sa më shumë lule dhome të cilat do t’i kontribuojnë ndjenjës së pastërtisë dhe freskisë së hapësirës.

View this post on Instagram

A post shared by Nap Atelier Stefania Passera (@napatelier) on May 29, 2020 at 11:42pm PDT

E vetmja këshillë është – me ngjyrat e zjarrta nuk bën ta teproni, sepse do të arrini efekt “cirku”, ndërkaq në vend që ta bëni të hareshme hapësirën dhe ta “hapni” – do ta ngufatni dhe zvogëloni.

View this post on Instagram

A post shared by 𝕊 𝕠 𝕡 𝕙 𝕚 𝕒 ☆ (@thiscolourfulnest) on May 29, 2020 at 11:25pm PDT

/Telegrafi/