LAJMI I FUNDIT:

Fotografitë e disa personave që i përmendi Kurti për protestën në Zveçan

Fotografitë e disa personave që i përmendi Kurti për protestën në Zveçan

Kryeministri Albin Kurti në seancën e veçantë të Kuvendit të Kosovës lidhur me situatën me veri të vendit, evidentoi rreth 26 emra për të cilët pretendoi se janë të përfshirë në protestat e dhunshme ku mbetën të lënduar mbi 30 ushtarë të KFOR-it.

Reklama

Kallxo.com sjell dosjen e dëshmive – fotografive të disa nga emrat për të cilët kryeministri Kurti pretendoi se kanë rol në trazirat në komunat veriore të Kosovës.

Ndër personat e parë që përmendi Kurti në seancën e sotme, janë Rajko Jevtiq e Miqko Jevtiq, për të cilët tha se janë babë e bir.

Kurti tha se Miqko Jevtiq është pjesëtar i formacionit ilegal ‘Mbrojtja Civile’.

“Miqko Jevtiq, pjesëtar i formacionit ilegal, i të ashtuquajturës Mbrojtje Civile në Zveçan bashkë më të, Rajko Jevtiq, ish-këshilltar i Listës Serbe në Zveçan dhe ish-drejtor në Komunën e Zveçanit (babai i Miqko Jevtiq)”, tha Kurti para deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

Kurti publikon emrat e personave dhe grupeve kriminale të përfshirë në protestën e dhunshme
Lexo po ashtu Kurti publikon emrat e personave dhe grupeve kriminale të përfshirë në protestën e dhunshme

Portali ka siguruar dëshmi-fotografi në të cilat shihet Miqko Jevtiq shihet në mesin e turmës së maskuar në Zveçan. Ai në kokë ka të vendosur një kapelë.

Kjo turmë e maskuar të hënën u përplas me paqeruajtësit e KFOR-it, përplasje nga e cila u lënduan rreth 30 pjesëtar, u hodh gaz molotovi, gur, shok-bomba e gurë në drejtim të kordonit ushtarak.

Kryeministri Kurti sot përmendi edhe Rajko Jevtiq, për të cilin tha se është ish-këshilltar i Listës Serbe në Zveçan dhe ish-drejtor në Komunën e Zveçanit.

Portali ka siguruar dëshminë-fotografinë në të cilën shihet se Rajko Jevtiq poashtu pjesëmarrës në protestën në Zveçan.

Në dëshminë e siguruar, ai nuk është i maskuar por qëndron në turmë.

Emri i tretë i përmendur nga Kurti është ai i  Danillo Josifoviq për të cilin tha se është i njohur me nofkën ‘Përki’ gjithashtu pjesëtar i formacionit ilegal ‘Mbrojtja Civile’.

Portali ka siguruar dëshmi në të cilën shihet Josifoviq i maskuar në turmë.

Në mesin e 26 emrave, për të cilët kryeministri Kurti po pretendon se qëndrojnë mbrapa trazirave të veriut, është vetëm një grua, e ajo është Liljana Aksentijeviq.

“Liljena Akstentijeviq zëvendësuese e kryetarit të ashtuquajtur organ i përkohshëm në Zveçan ka urdhëruar të gjithë punëtorët ilegal të Komunës së Zveçanit që në 6:30 të dalin para komunës”- tha Kurti.

Në dëshminë e siguruar Aksentijeviq shihet në turmën protestuese.

Ajo është e vetmja grua që shihet në mesin e turmës e cila është nga burra të maskuar.

Pas denoncimit të emrave nga Kurti, para qytetarëve serb që janë duke protestuar në afërsi të objektit të komunës më Zveçan, u paraqit Ljiljana Aksentijeviq e cila tha ‘Unë këtu jam vetëm me punëtorët e kolegët e mi. As nuk jam terroriste e as organizatore. Duam të shkojmë në vendet tona të punës që na pengohen mu nga ata që na quajnë terroristë dhe organizatorë”.

Portali e ka pasur të pamundur të kontaktojë gjatë ditës me personat e tjerë të  përmendur nga Kurti në fjalimin e tij në Kuvend.

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, listën e publikuar nga Kurti e konsideroi si listë për pushkatim”.

Serbët në komunat veriore, Zveçan, Leposaviq, Zubin Potok e Mitrovicë e Veriut, janë duke protestuar që nga e hëna para objekteve të komunave.

Ata nuk duan që në këto objekte të vendosen kryetarët e ri të komunave.

Të hënë, protesta eskaloi në dhunë, ku rreth 30 pjesëtar të KFOR u lënduan, ndërsa që nga e hëna protestat kanë vazhduar të qeta me disa incidente e sulme kryesisht ndaj gazetarëve.

SHBA-të kanë kërkuar që të mos përdoret forca për të siguruar qasje kryetarëve të ri në komuna.

Të martën SHBA-të kanë përjashtuar ushtrinë e Kosovës nga ushtrimi ‘Defender 23’ si pasojë për ‘mosdëgjimin’ që e ka bërë Qeveria e Kosovës.

SHBA po kërkojnë nga Qeveria që kryetarët e ti të mos ushtrojnë detyrat e tyre nga objektet komunale dhe policia e Kosovës të largohet nga ato ndërtesa. Ndërsa dje është hedhur në publik ideja që zgjedhjet në këto komuna të mbahen edhe njëherë.

Në zgjedhjet e jashtëzakonshme të 23 prillit të mbajtura në katër komunat veriore të Kosovës, të cilat u bojkotuan nga serbët, kryetari i ri i Zubin Potokut u zgjodh Izmir Zeqiri nga PDK, në Zveçan Ilir Peci, po ashtu nga PDK-ja, ndërsa në Leposaviq Lulzim Hetemi nga LVV-ja dhe në Mitrovicë të Veriut Erden Atiq nga LVV. /Kallxo.com/

Në trend Lajme

Më shumë
Asnjë fakt nuk po e bind Bashkimin Evropian për sanksione ndaj Serbisë, analistët flasin për hezitimin e BE-së

Asnjë fakt nuk po e bind Bashkimin Evropian për sanksione ndaj Serbisë, analistët flasin për hezitimin e BE-së

Lajme
Iu vra i biri dhe iu dogj kufoma e tij, Avdi Bytyqi: Du me ditë pse ma vranë djalin

Iu vra i biri dhe iu dogj kufoma e tij, Avdi Bytyqi: Du me ditë pse ma vranë djalin

Drejtësi
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Kuçi: Nëse KFOR-i merr veriun, Kosova kthehet para 17 shkurtit të 2008-ës

Kuçi: Nëse KFOR-i merr veriun, Kosova kthehet para 17 shkurtit të 2008-ës

Siguri
Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Lajme
Fotoreporteri i NYT: Kam mbuluar disa luftëra, ajo në Kosovë më e tmerrshmja

Fotoreporteri i NYT: Kam mbuluar disa luftëra, ajo në Kosovë më e tmerrshmja

Drejtësi
Kalo në kategori