LAJMI I FUNDIT:

Ford pritet të bëjë publik planin për hapjen e fabrikës së baterive me vlerë prej 3.5 miliardë dollarësh në Michigan

Ford pritet të bëjë publik planin për hapjen e fabrikës së baterive me vlerë prej 3.5 miliardë dollarësh në Michigan

Ford Motor Co do të njoftojë sapo të hënën se planifikon të ndërtojë një fabrikë baterish me fosfat hekurit të litiumit me vlerë 3.27 miliardë euro (3.5 miliardë dollarë) në Michigan, thanë burimet për Reuters.

Reklama

Ford pritet të zotërojë dhe operojë fabrikën me kompaninë kineze të baterive, Contemporary Amperex Technology Co Ltd (CATL) të Kinës si një partner teknologjik për të ndihmuar në zhvillimin e baterive, shtuan tutje burimet. Ford nuk pranoi të konfirmojë këto plane.

Fabrika pritet të jetë e vendosur në zonën Marshall, Michigan, dhe përfundimisht të punësojë të paktën 2,500 punëtorë. Shteti i ka dhënë një “megasite” në Marshall me madhësi prej 768 hektarësh rreth 160 kilometra (100 milje) në perëndim të Detroitit, transmeton Telegrafi.

CATL, e cila nuk pranoi të komentojë, ka nënshkruar marrëveshje licencimi të teknologjisë me Hyundai MOBIS në 2021 dhe Arun Plus në 2022 si një mënyrë për të gjeneruar para të qëndrueshme pa marrë rreziqe të mëdha dhe duke bërë investime.

Në gusht, Kongresi miratoi legjislacionin prej 401.8 miliardë eurove (430 miliardë dollarë) të Aktit për Reduktimin e Inflacionit (IRA) për të ristrukturuar kreditë e taksave për EV dhe përfundimisht ndalimin e kredive nëse ndonjë komponent i baterisë EV është prodhuar ose montuar nga një “entitet i huaj me shqetësim” ose nëse bateritë përmbajnë minerale kritike të nxjerra, të përpunuara. , ose riciklohen nga një subjekt i huaj i interesit.

Rregullat kishin për qëllim largimin e Shteteve të Bashkuara nga zinxhiri kinez i furnizimit me bateri. Duke e zotëruar plotësisht fabrikën, Ford mund të ndihmojë që bateritë e prodhuara aty të kualifikohen për kredi tatimore. /Telegrafi/


Në trend Auto

Më shumë
Lucid zgjerohet edhe në Arabinë Saudite – fillon dërgimin e veturave të para tek klientët e saj

Lucid zgjerohet edhe në Arabinë Saudite – fillon dërgimin e veturave të para tek klientët e saj

Auto
Një tjetër klasik i automobilave po del në pension

Një tjetër klasik i automobilave po del në pension

Auto
Mercedes bëhet prodhuesi i parë që merr miratimin nga Kalifornia për shitjen e makinave me drejtim autonom të Nivelit 3

Mercedes bëhet prodhuesi i parë që merr miratimin nga Kalifornia për shitjen e makinave me drejtim autonom të Nivelit 3

Auto
Tesla në bisedime për të ndërtuar një fabrikë të re në një vend evropian

Tesla në bisedime për të ndërtuar një fabrikë të re në një vend evropian

Auto
Ndodh edhe kjo, fut çipin nën lëkurë që të mund të hap derën e veturës së tij Tesla

Ndodh edhe kjo, fut çipin nën lëkurë që të mund të hap derën e veturës së tij Tesla

Auto
Prodhuesi i veturave elektrike Lordstown planifikon të padisë Foxconn

Prodhuesi i veturave elektrike Lordstown planifikon të padisë Foxconn

Auto
Kalo në kategori