LAJMI I FUNDIT:

Forcat ruse hapin llogore të reja pranë Krimesë

Forcat ruse hapin llogore të reja pranë Krimesë

Forcat ruse në Krime po gërmojnë llogore të reja përgjatë rrugëve që dërgojnë në rajonin e aneksuar.

Reklama

Një hartë tregon se si janë rritur fortifikimet në gadishull dhe përgjatë krahut lindor, raporton skynews.

Krimea ishte dikur xhevahiri i Perandorisë Ruse dhe mbetet një territor i rëndësishëm strategjik në Detin e Zi.

Ajo iu dha shtetit ukrainas në vitin 1954 nga kryeministri i atëhershëm rus, Nikita Hrushovi.

Por në vitin 2014, Vladimir Putin aneksoi rajonin në një veprim të dënuar gjerësisht nga bota.

Kur Rusia vitin e kaluar nisi pushtimin e plotë të Ukrainës, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ishte i kujdesshëm kur bëhej fjalë për të shprehur publikisht ambiciet për territorin bregdetar.

Por ndërsa lufta ka vazhduar dhe trupat ukrainase kanë siguruar më shumë fitore në fushëbetejë, ai ka qenë më i qartë: Krimea është Ukrainë dhe forcat e tij të armatosura do ta rimarrin atë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Evropa
Kalo në kategori