Forcat ajrore të ushtrisë amerikane kanë publikuar një video të aeroplanit bombardues B2 duke hedhur dy bomba tejet të fuqishme, që konsiderohen si “ideale për shkatërrimin e bunkerëve”.

E tëra kjo është bërë pas tensionimit të situatës mes SHBA-ve dhe Iranit. Në videon me cilësi të lartë, shfaqen bombat e tipit GBU-57 (Massive Ordnance Penetrators) duke u lëshuar nga aeroplani në drejtim të caqeve, transmeton Telegrafi.

Videoja shfaq bombat mbi 1,500 kilogramë, duke u hedhur nga bombarduesi B-2 dhe që më pas me shpejtësi të madh bien në tokë dhe futen thellë, e nga shpërthimi i fuqishëm zjarri duket se gjithë tokën e ka përfshirë.

Bomba GBU-57, konsiderohet si bomba më e fuqishme jo bërthamore dhe me precizitet godet cakun, falë sistemit GPS të instaluar. Siç raporton Drive, sistemi i navigimit GPS i mundëson bombës të futet thellë dhe më pas të shpërthen, duke shkatërruar tunele, shpella e bunkerë të ndryshëm të ndërtuar nga betoni dhe mjetet e tjera të forta.

Bombarderi B-2 ka kapacitete të transportoj bombat MOP të cilat mund të lëshohen në çdo vend të botës, e videoja është publikuar disa ditë pasi ushtria amerikane ka dërguar në Lindje të Mesme, luftanijet dhe aeroplanmbajtëset pas tensionimit të situatës me Iranin. /Telegrafi/