LAJMI I FUNDIT:

Flet shqiptari që vrau gruan: Nuk pendohem, hante me paratë e mia dhe më tradhtonte

Flet shqiptari që vrau gruan: Nuk pendohem, hante me paratë e mia dhe më tradhtonte

Në bisedat e para me autoritetet, autori i vrasjes së 40-vjeçares shqiptare Enkelejda Danaj, ka deklaruar se nuk është penduar, me argumentin se ish-bashkëshortja e tradhtonte.

Fjalët e tij të para për policinë ishin: Vrava gruan time dhe nuk pendohem.


40-vjeçarja u gjet nën efektin e alkoolit në një pallat në Fili. Ai punonte në godinën ku u gjet, ndërsa punonte edhe në një tavernë si bukëpjekës në Metamorfosi.

“Ajo po hante paratë e mia. Ajo kishte një lidhje jashtëmartesore për shumë vite me burra të ndryshëm. Nuk mund ta shihja të dashurin e saj duke drejtuar makinën dhe fotot e tij në Facebook,” pretendoi sulmuesi, sipas gazetës kryesore të lajmeve Star.

“Do të të vras dhe pastaj do të vras veten, do të bëhesh si nëna jote”, i tha të bijës.

Sipas asaj që ka dalë në dritë, vrasësi 50-vjeçar pasi ka vrarë gruan e tij, ka shkuar në një hotel dhe ka paguar për të qëndruar natën dhe ka nisur të endet.

Ata e panë atë në kamera dhe e ndoqën gjatë gjithë rrugës ku mund ta dallonin. Autoritetet i dhanë sinjal të gjitha shërbimeve për ta kërkuar, por edhe në kufi që të mos largohej nga Greqia.

Madje autori ka ecur me rroba të përgjakura. Kur e gjetën, ai ishte nën efektin e alkoolit. Ai pretendoi se kishte pirë vetëm dy birra. Në banesë u gjetën dy thasë me shishe birre.

Në dëshminë e tij, asnjëherë nuk deklaroi se ishte penduar për veprimin e tij. “Do të të vras dhe pastaj do të vras veten. Do të bëhesh edhe ti si nëna jote” , dyshohet se i ka thënë vajzës së tij.

50-vjeçari, siç shihet në video-dokument, më 7 maj ka sulmuar viktimën 50 metra larg vendit ku e ka vrarë dhe zërat e tij dhe 40-vjeçares. Mund të dëgjohet përpjekja për ta larguar.

Në fakt, autori mban në duar shishe birre të cilat i ka derdhur në trotuar dhe i afrohet asaj duke mbajtur njërën prej tyre, raporton balkanweb.