U transferua te Maccabi Netanya në shtator duke kërkuar shpëtim për shkak se nuk po luante në Mechlen dhe doli që kishte bërë mirë pasi ka një kthesë të madhe në karrierë.

Bëhet fjalë për Fatos Beqirajn, i cili u shpall lojtari më i mirë i huaji në këtë sezon në shtetin izraelit.

Dhe malazezët nuk kishin rivalë të barabartë me veten me 16 gola (13 në kampionat, tre në Kupë) dhe katër asistime solli Netanyah në finalen e Kupës dhe vendin e tretë në tryezë tri raunde para fundit.

Sulmuesi ka folur për mediat malazeze rreth takimit me Kosovën, vendlindjen e tij ku ka marrë edhe hapat e para.

“Më 7 qershor, nën flamurin e stadiumeve të zbrazëta, kundërshtari është Kosova dhe tri ditë më vonë në Olomouc ne do të vizitojmë Republikën Çeke. Me rezultate të mira ne mund të marrim krahët për më tej “, tha Fatos Beqiraj për dnevne novine.

“Nuk do të jetë një lojë e zakonshme për mua, sepse luaj kundër vendit në të cilin kam lindur, ku jeton familja ime. Por unë e shikoj vetëm nga ana sportive. Do të bëj çmos për të fituar”, ishte i qartë pejani.

Të gjithë po flasin për Fatos Beqiraj pasi shqiptari arriti të driblojë katër lojtarë radhazi duka ia futur topin në mes të këmbëve Të gjithë po flasin për Fatos Beqiraj pasi shqiptari arriti të driblojë katër lojtarë radhazi duka ia futur topin në mes të këmbëve

“Ne duhet ta marrim seriozisht Kosovën sepse është e organizuar në të gjitha nivelet. Sigurisht, ne mund t’ia arrijmë”, pohoi lojtari.

Ndryshe, futbollisti 31-vjeçar deri më tani ka pasur 26 paraqitje, ku ka realizuar 16 gola dhe katër asistime. /Telegrafi/