LAJMI I FUNDIT:

Fari në Miçigan lëshon mesazhe në shishe duke ofruar qëndrime falas

Fari në Miçigan lëshon mesazhe në shishe duke ofruar qëndrime falas

Kujdestarët e një fari historik të Miçiganit po ofrojnë qëndrime falas në pikë referimi në një konkurs të pazakontë që përfshin mesazhe në shishe të hedhura në Liqenet e Mëdha.

Shoqëria e Ruajtjes Historike të Dritës së Bardhë njoftoi “konkursin e mesazhit në një shishe” si pjesë e festimeve të 113 vjetorit të farit.


Fari në det të hapur, i vendosur rreth 32 kilometra në perëndim të urës Mackinac në Liqenin e Miçiganit, është fari më i lartë në Liqenet e Mëdha, shkruan UPI, transmeton Telegrafi.

Secila prej katër mesazheve në shishe, të cilat u hodhën në ngushticën e Mackinac, përmban një mesazh nga një prej katër pasardhësve të George Keller, kujdestarit të farit që ushtroi këtë pozitë për kohë të gjatë. Mesazhet paraqesin oferta të ndryshme për një qëndrim falas për një, dy ose deri në pesë persona.

Mesazhi në konkursin e një shisheje i bën nderim stuhisë së Ditës së Armëpushimit të Nëntorit 1940, në të cilën Keller dhe një koleg hodhën një mesazh në një shishe në ujë në rast se nuk i mbijetonin stuhisë.

Burrat i mbijetuan stuhisë dhe mesazhi i tyre u gjet disa javë më vonë nga një peshkatar pranë Gros Cap të Miçigan.

“Ne bëmë lidhjen me bashkimin e këtyre katër anëtarëve të familjes se do të ishte vërtet interesante të përkujtonim atë histori”, tha për MLive Jill Ore, kujdestarit të White Shoal. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Abazoviq ngriti në këmbë të gjithë lokalin në Beograd, festoi fitoren e Partizanit

Abazoviq ngriti në këmbë të gjithë lokalin në Beograd, festoi fitoren e Partizanit

Fun
Tufa e peshkaqenëve rrethojnë krokodilin në ujërat e Australisë, njëri prej tyre e kafshoi në këmbë – reptili i kundërpërgjigjet

Tufa e peshkaqenëve rrethojnë krokodilin në ujërat e Australisë, njëri prej tyre e kafshoi në këmbë – reptili i kundërpërgjigjet

Interesante
Menduan se ishte vendosur për ta, studentët e huaj në Britani filmohet duke pritur në të kuqen – semafori ishte i vendosur për vetura

Menduan se ishte vendosur për ta, studentët e huaj në Britani filmohet duke pritur në të kuqen – semafori ishte i vendosur për vetura

Fun
Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Interesante
Vajza nuk mund ta besonte kur pa se kush po e çante murin për të hyrë në dhomën e saj

Vajza nuk mund ta besonte kur pa se kush po e çante murin për të hyrë në dhomën e saj

Fun
Një TikToker-e u bë virale për festimin e ditëlindjes së saj – për shkak të shumës së vogël të parave që shpenzoi dhe vendin që zgjodhi

Një TikToker-e u bë virale për festimin e ditëlindjes së saj – për shkak të shumës së vogël të parave që shpenzoi dhe vendin që zgjodhi

Interesante
Kalo në kategori