LAJMI I FUNDIT:

Farat chia përmbajnë zero për qind kolesterinë: A është e mundur të humbim peshë shpejt nëse i hamë

Farat chia përmbajnë zero për qind kolesterinë: A është e mundur të humbim peshë shpejt nëse i hamë
Shutterstock

Tendencat për ushqim më të shëndetshëm i kanë rikthyer farat chia në meny, veçanërisht në rastin e regjimeve të reduktuara dietike, megjithatë, ka edhe disa polemika dhe deklarata që janë në kundërshtim të drejtpërdrejtë

Farat chia janë një ushqim gjithnjë e më popullor në vitet e fundit.


Ato klasifikohen si “superushqime” për shkak të përfitimeve të shumta shëndetësore dhe ushqyese, por me disa dilema që dalin nga rezultatet e hulumtimit.

Farat chia: Historia interesante e këtij superushqimi

Bima chia është nga familja e nenexhikut dhe e ka origjinën nga Meksika. Konsumohet në formën e drithërave të plota dhe kur farat chia ndërveprojnë me lëngun, ato zgjerohen dhe formojnë një xhel të trashë, transmeton Telegrafi.

Thuhej se farat Chia ishin ushqimi kryesor i astekëve dhe qytetërimit maja, por më vonë u ndaluan për përdorim fetar ritual. Përfitimet e tyre gjatë shekullit të kaluar i shijuan shumë pak njerëz, por me kohën e re dhe përhapjen e tendencave të të ushqyerit më të shëndetshëm, ato u rikthyen në treg në një “big style”, si një superushqim.

Çfarë përbërës të dobishëm përmbajnë farat chia: Përparësitë dhe disavantazhet

Farat Chia nuk përmbajnë një sasi të madhe vitaminash si disa superushqime të tjera, por ato janë një burim i shkëlqyer i fibrave dhe kalciumit. Farat Chia gjithashtu nuk përmbajnë kolesterol. Megjithatë, ato janë të pasura me minerale. Përveç kalciumit, ka edhe: fosfor, mangan, zink, bakër.

E keqja e këtyre ushqimeve është se ato kanë një përmbajtje relativisht të lartë kalori dhe yndyre. Është gjithashtu pengesa më e madhe midis ekspertëve që hulumtojnë aftësitë e farave chia në luftën kundër kilogramëve të tepërt. Dy lugë gjelle përmbajnë 138 kalori dhe 9 gram yndyrë (1 gram të ngopur). Thelbi është në përdorimin e moderuar, sugjerojnë dietologët, sepse në këtë mënyrë do të përdorim sasinë maksimale të fibrave dhe nuk do të kalojmë kufirin e kënaqshëm ditor të kalorive.

A na ndihmojnë këto fara të humbim peshë?

Baza e pretendimit se farat chia duhet të kenë një vend të rëndësishëm në menynë e njerëzve që duan të humbin peshë, nutricionistët mbahen pas dëshmisë se ngopja e tyre dhe ndikimi në cilësinë e tretjes sigurohet nga fibrat. Dy lugë fara chia kanë pothuajse 10 gram fibra, që është rreth 40 për qind e marrjes së rekomanduar ditore. Dietat e pasura me fibra shoqërohen me humbje peshe.

Sipas një studimi të mëparshëm, konsumimi i 30 gram fibra në ditë mund t’i ndihmojë njerëzit të humbin peshë më lehtë, në vend që t’i nënshtrohen një diete të komplikuar kufizuese.

Chia dhe shëndeti i zemrës

Farat Chia shpesh promovohen si një ushqim i shëndetshëm për zemrën. Edhe pse janë të vogla në përmasa, farat chia kanë një përmbajtje të lartë të acideve yndyrore omega-3. Shumica e acideve yndyrore omega-3 në farat chia janë acidi alfa-linolenik (ALA).

Shumica e hulumtimeve konfirmojnë se ushqimet dhe suplementet me përmbajtje të lartë ALA mund të zvogëlojnë rrezikun e sindromës metabolike dhe sëmundjeve koronare të zemrës. Megjithatë, edhe këtu profesioni ndeshet me kontradikta, ndaj nga 16 studimet e rishikuara, gjysma mbështeti përfitimet shëndetësore të ALA, ndërsa pjesa tjetër nuk i konfirmoi. Prandaj, nevojiten më shumë kërkime.

Përse farat chia janë superushqim dhe kur do të duhej t’i shmangni?
Lexo po ashtu Përse farat chia janë superushqim dhe kur do të duhej t’i shmangni?

Në vend të një përfundimi

Farat Chia i përkasin grupit të drithërave me cilësi të lartë dhe mund të jenë pjesë e një plani të shëndetshëm për humbje peshe. Megjithatë, ato nuk janë një zgjidhje e shpejtë për të humbur peshë. Është veçanërisht e rrezikshme t’i konsumoni ato në sasi të mëdha, sepse kjo mund të rezultojë në një kundër-efekt, një rritje të kalorive dhe marrjes së yndyrës. Asnjë dietë, nëse nuk kombinohet me ndryshime të tjera në zakonet e jetesës, nuk do t’i heqë kilogramët ashtu.

Duke qenë se farat chia janë pa shije kur konsumohen vetëm, duhet të kujdesemi edhe me çfarë ushqimesh i kombinojmë. Rekomandohen drithëra të tjera dhe fruta arrore, gjithashtu në sasi të moderuar. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Për çfarë shërben propolisi? Lufton sëmundjet dhe përbërës i bukurisë

Për çfarë shërben propolisi? Lufton sëmundjet dhe përbërës i bukurisë

Kalo në kategori