LAJMI I FUNDIT:

Familja Dehari tregon nesër se cili institut i BE’së do ta bëjë ekspertizën për vdekjen e Astritit

Familja Dehari tregon nesër se cili institut i BE’së do ta bëjë ekspertizën për vdekjen e Astritit

Familja e të ndjerit Astrit Dehari nesër do të njoftojë se Instituti i Bashkimit Evropian, do të angazhohet për hetime dhe ekspertiza të pavarura për vdekjen e djali të tyre.

Ljamin për këtë e ka bërë të ditur avokai i kësaj familje Tomë Gashi. Sipas tij, gjatë ditës së nesërme do të mbahet konferencë për vazhdimësinë e hetimeve për rastin e vdekjës së aktivistit të Lëvizjës Vetëvendosje, Astrit Dehari.


“Bashkarisht me znj. Xhemile dhe z. Avni Dehari në konferencë do të prezantohet Instituti i Bashkimit Evropian, i cili do të angazhohet për hetime dhe ekspertiza të pavarura për vdekjen e aktivistit të Lëvizjës Vetëvendosje – Astrit Dehari.

Kuvendi i Republikës së Kosovës më 20.12.2016 ka miratuar rezolutë, me të cilën ka autorizuar familjen Dehari për përzgjedhjen e këtij ekipi të eksperteve’, bën të ditur Gashi.

Konferenca për media do të mbahet nesër në orën 12.00 në zyrën e Gashit në Prishtinë.