LAJMI I FUNDIT:

Fakte interesante: Cilat vetura prishen më shumë në rrugë – elektrike, benzinë apo naftë?

Fakte interesante: Cilat vetura prishen më shumë në rrugë – elektrike, benzinë apo naftë?

Më pak pjesë lëvizëse – si rregull i përgjithshëm, veturat elektrike duhet të kenë më pak prishje sesa ato me benzinë dhe naftë ose hibridet e bazuara në motorët me djegie të brendshme.

Por si është në praktikë? Më pak prishje, por më shumë vizita në punishte, e cila si rregull zgjat më shumë, kështu do të lexohej shkurtimisht përmbledhja e statistikave për automobilat elektrik.


Intensiteti i riparimeve të veturave elektrike dhe atyre konvencionale ndryshon ndjeshëm, siç ka treguar tani një sondazh i pronarëve të automjeteve i kryer nga agjencia e kërkimit të tregut Uscale.

Besueshmëria e veturave elektrike në jetën e përditshme është mjaft e lartë: vetëm 11 për qind e drejtuesve të makinave elektrike kërkuan ndërhyrje në rrugë për shkak të avarive në dymbëdhjetë muajt e fundit, ndërsa shkalla për përdoruesit e motorëve me djegie të brendshme ishte 19 për qind.

Megjithatë, gjatë së njëjtës periudhë, automjetet elektrike duhej të shkonin më shpesh në qendrën e shërbimit: 24 për qind e pjesëmarrësve në anketë kishin defekte teknike në makinë dhe 19 për qind duhej të shkonin në qendrën e shërbimit për shkak të një tërheqjeje nga prodhuesi.

Shifrat krahasuese për motorin me djegie të brendshme ishin dukshëm më të ulëta në 9 dhe 5 për qind, respektivisht. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Qyteti i vogël i Kolorados me 397 banorë lëshoi 10,000 gjoba për tejkalim shpejtësie në vetëm 2 javë

Qyteti i vogël i Kolorados me 397 banorë lëshoi 10,000 gjoba për tejkalim shpejtësie në vetëm 2 javë

Auto
Kështu duket një patentë shofer në Kinë - kroati tregon se si ia ndërruan emrin dhe mbiemrin

Kështu duket një patentë shofer në Kinë - kroati tregon se si ia ndërruan emrin dhe mbiemrin

Auto
Amerikanët tani kanë më pak gjasa të blejnë një EV, të shqetësuar për opsionet e karikimit - zbulon një studim i ri

Amerikanët tani kanë më pak gjasa të blejnë një EV, të shqetësuar për opsionet e karikimit - zbulon një studim i ri

Auto
Cilat vende evropiane paguajnë më pak dhe më shumë TVSH për makinat?

Cilat vende evropiane paguajnë më pak dhe më shumë TVSH për makinat?

Auto
Shumë nuk dinë për këtë funksion sekret në dyert e veturave- ai mund të shpëtojë jetë njerëzish

Shumë nuk dinë për këtë funksion sekret në dyert e veturave- ai mund të shpëtojë jetë njerëzish

Auto
Brenda Hummer dykatësh të Sheikut, ka dhomë gjumi - kuzhinë e tualet

Brenda Hummer dykatësh të Sheikut, ka dhomë gjumi - kuzhinë e tualet

Kalo në kategori